Han van der Horst is enthousiast Van der Horst: 'Tijdens Open Monumen tendagen worden geheimen van Schiedam ontsluierdf Marianne Ames Met het thema van Open Monumen tendagen 'Macht en Pracht' voelt his toricus Han van der Horst zich als een vis in het water. Als nieuwe voorzitter van het comité Open Monumentenda gen Schiedam beleeft hij op 14 en 15 september zijn eerste editie, maar nu al is het evenement voor hem geslaagd. "Omdat iedereen geweldig meewerkt! De organisatie gaat op een manier die niet past bij het beeld dat er altijd van Schiedam is: mensen brengen sugges ties naar voren en werken deze ook zelf uit, iedereen is enthousiast. Geen moment heeft iemand gezegd: 'Nou, 't is wel kort dag, meneer de voorzitter'. Ze zeggen altijd dat Schiedammers zo goed zijn in bezwaren naar voren brengen maar ik heb het tegendeel ge merkt." "Tussen allerlei instanties ontstaan samenwerkings verbanden. Er ontstaat een totaalproduct omdat de Open Monumentendagen samenvallen met Opera aan de Schie en met Open Ateliers. De historische binnenstad doet dadelijk op een breed terrein een boekje open. Zo wordt de geschiedenis levend." Voor het comité Open Monumentendag Schiedam is 2013 een overgangsjaar. Niet alleen heeft Adri Reijnhout vorig jaar het voorzitterstokje overgegeven aan Han van der Horst; ook de gemeente trekt zich meer en meer terug uit de organisatie. De bedoeling is dat het comité als stichting verder gaat. Hoewel hij pas een jaar als voorzitter fungeert, weet Van der Horst nu al dat het een zware klus zal worden. "De stichting zal de voortreffelijke ambtelijke ondersteuning moeten ontberen. Maar ik heb er vertrouwen in dat het lukt, anders zou ik nu al aftreden en een woedend stuk schrijven op een of ander Schiedams forum. Ik moet trouwens na Open Monumentendagen wel degelijk een stuk schrijven. Maar dat wordt niet woedend. Integendeel. Ik zal eens, op grond van de ervaringen op 14 en 15 september, proberen op papier te krijgen hoe wezen lijk de rol van monumenten en manifestaties rond die monumenten is voor stadsmarketing. Ik hoop dat we straks als stichting bij die stadsmarketing worden betrokken want dat kan nooit een taak van de gemeente alleen zijn. Die moet wortelen in de gemeenschap." Chroniqueur Schrijven doet Han van der Horst graag. Hij heeft diverse boeken op zijn naam staan. Als geen ander is hij de chroniqueur van de vaderlandse sociale geschie denis. Zijn meest recente boek 'De mooiste jaren van Nederland - 1950-2000' verschijnt als het goed is op 25 september bij uitgeverij Bert Bakker. Hij heeft de tijd momenteel voor het schrijven. Sinds zijn pensionering als voorlichter bij de Nuffic, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Samenwerking in het Hoger Onderwijs, in april 2012 noemt Van der Horst zich 'een vrij heer in de zin van RC. Hooft'. Het voorzitterschap van het comité Open Monumentendag komt dan ook op een goed moment. "Ik voel me soms zon oude pastoor die zegt hoe hij het wil hebben en de parochianen gaan er dan vervolgens mee aan de slag", stelt Van der Horst dankbaar vast. 90 Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 18