de Rotterdamse elite en burgerij. Hij vestigde zijn reputatie door een onderscheiding voor zijn ontwerp voor het Groninger Stadhuis, waarvan de prijsvraag stipuleerde dat het ontwerp in ieder geval een peristyle met vrijstaande, dragende zuilen moest krijgen.4' Een dergelijk element was een unicum in de Nederlandse architectuur. Het feit dat Giudici in staat was tot een aansprekend ontwerp te komen, waarin dit element op een geschikte wijze werd ingevoegd, geeft aan dat hij goed op de hoogte was van de classicistische architectuurtheorie. Bij zijn reis vanuit Italië was hij over Frankrijk gereisd. Dat wijst op een leerschool in Frankrijk, op dat moment toonaangevend in de architectuurtheorie. Met de prijs van Groningen in zijn zak, was Giudici in Rotterdam niet verlegen om werk. Bijzonder is dat hij als katholiek, in een tijd dat dit nog echt wat uitmaakte, in aanmerking kwam voor publieke bouwopdrachten. Dat waren niet de minste opdrachten: naast de opdrachten van Schiedamse regenten voor het Sint Jacobsgasthuis en de Korenbeurs, werd hij in Rotterdam gevraagd een ontwerp te leveren voor het stadhuis.5' Het kaliber van deze bouwopgaven vroeg om een zeer deskundig architect, die in staat was de pretenties van de opdrachtgevers te vertalen in een goed ontwerp. De invloed van Giudici op de architectuur in deze regio kan moeilijk worden overschat. Zijn ontwerpen sijpelden door in het werk van andere bouwbazen en aannemers. Een persoonlijke bekroning van zijn inzet volgde in 1786, toen Giudici werd benoemd als opzichter van de gebouwen van de Admiraliteit op de Maas. Dat laatste was echt uniek, want alle publieke ambten en functies waren in principe voorbehouden aan personen van de protestantse religie. In de jaren tachtig van de achttiende eeuw werd deze achter gestelde positie van de katholieken onderdeel van het publieke debat. Onder invloed van de idealen van de Franse Revolutie roerden zich de patriotten. Zij richtten zich tegen de heersende oligarchie van regentenfamilies en tegen de vanzelfsprekendheid, waarmee hele maatschappelijke groepen (zoals katholieke en Joden) werden achtergesteld. In deze sfeer was het mogelijk dat een uitzonderlijk talent als Giudici een positie kon bekleden, die voorheen zou zijn vergeven aan een mindere vakgenoot met de juiste religie en achtergrond. De broers Nolet, politieke ambities van een ondernemende familie Dezelfde beperkingen waarmee Giudici zich zag geconfronteerd (maar die hij op wonderbaarlijke wijze overwon), golden voor de leden van de succesvolle katholieke brandersfamilies in Schiedam, zoals de familie Nolet. Door een goed zakelijk instinct rijk en daardoor maatschappelijke vooraanstaand geworden, groeide bij hen de behoefte om de laatste drempel te Afb. 1. Het woonhuis met bijbehorende complexen op de kadastrale minuut van 1811-1832. A. woon huis; B. Bedrijfsgebouwen; C. Stal; D. Tuin. (www. watwaswaar.nl) (1934), p. 29-41 en J. Verheul, De architect Jan Giudici 1746-1819, Rotterdam 1940. 4) T. von der Dunk, E. Röell, De eerste prij's. Twee eeuwen Stad huis van Groningen, Amsterdam 2010. 5) Zie over deze bouwprojecten: G.H. Medema, Achter de fapade van de Hollandse stad; het stedelijk bouwbedrijf in de achttiende eeuw, Nijmegen 2011 97 Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 25