huis vroeger was gericht op de Zijlstraat, werd nu de hoofdgevel verplaatst richting de Noordvest, waar een diepe tuin ter breedte van de nieuwe gevel was gelegen. Op die wijze was er een fraai perspectief vanaf de vest op het huis. Door de bestrating van de vesten in de jaren tachtig van de achttiende eeuw, was de Noordvest prima geschikt geworden als toegang. De gevel aan de tuin heeft een opzet die in ander werk van Giudici geen duidelijke parallen kent. [afb. 2] De kenmerkende opzet van de middenri- salieten met gerusticeerd of gebosseerd muurwerk en sprekende en zware accenten in consoles en sluitstenen, zoals bekend uit de zijvleugels van het Sint Jacobsgasthuis en de woonhuizen van de broers van Jacobus, ontbreken hier. Giudici toont een veel lieflijker decoratietrant, die geheel past bij de toen modieuze Lodewijk XVI-stijl. De gevel kreeg een evenwichtige invulling met vijf vensterassen. De centrale toegangsdeur wordt geflankeerd door Ioni sche pilasters met een hoofdgestel (architraaf, fries en kroonlijst). De deur en het bovenlicht zijn zeer rijk. Zoals in deze periode gebruikelijk is het venster boven de entree in de compositie opgenomen. Het venster heeft een rijk gesneden omlijsting, die met de deuromlijsting wordt verbonden door afhangende guirlandes die naar twee op de hoeken geplaatste urnen afhangen. Aan de bovenzijde is een fantasierijk ornament met op iedere hoek een sfinx aangebracht. De gehele gevel is voorzien van een zware kroonlijst. In het interieur werd de pracht van de voorgevel voortgezet in stucplafonds, geschilderde behangsels en meerkleurige marmeren schouwen. De trap kreeg bijzondere aandacht en een bijzonder fraaie ronde vorm. De houten balusters hebben Lodewijk XVI- vormentaal, die overeenkomsten vertoont met de voorgevel, [afb. 3] Fraaie gevel voor dubbel perceel Het minst bekend is het woonhuis van Johannes Nolet aan de Korte Haven. Het pand is niet alleen al lang gesloopt, maar het werd al een tijd op andere wijze gebruikt onder andere als lokaal voor evan gelisatie. Van het interieur zijn slechts weinig foto's bekend, wat doet vermoeden dat het interieur door het gewijzigde gebruik sterk aan kwaliteit had inge boet. Het valt echter nog steeds te betreuren dat het woonhuis met zijn fraaie gevel aan de sloophamer ten prooi is gevallen, [afb. 4] In 1804 wordt Johannes Nolet toegestaan om voor 'desselvs nieuw gebouwde Huizinge aan de Zuid zijde van de Korte Haven' een stoep met stoeppalen te mogen stellen.14' Door deze vergunning kunnen wij met enige zekerheid aannemen dat het woonhuis rond 1803 tot stand is gekomen. De toeschrijving van het pand aan Giudici door Verheul wordt onder- 14) G. van der Feijst, 'Het herenhuis Korte Haven 15-17', Scyedam 8 (1982) 1, p. 6. Afb. 6. Plattegrond voor een verbouwing van Korte Haven 115-17. De indeling in kamers is waarschijnlijk al er gewijzigd door eerdere verbouwing, maar de scherende grondvorm is niettemin goed zichtbaar. (Gemeentearchief Schiedam, te zijner tijd op te vragen via www.mijnadres.org) Scyedam jaargang 39 nr. 3 103

Scyedam | 2013 | | pagina 31