steund door de beschikbare foto's van de voorgevel van dit zeer brede pand, dat ter plekke van twee percelen is neergezet. Mogelijk betreft het deels een verbouwing van bestaande gebouwen, want al op de kaart van Rutger van Bol'es uit 1770 staat een dubbelpand met een grote achtertuin die reikt tot aan de Westmolenstraat afgebeeld. Dit pand is in 1780 door Johannes Nolet in compagnonschap gekocht met zijn broer Cornelis en Matheus Schut. Op het achterterrein werden branderijen gebouwd. In 1790 verwerft Johannes Nolet het volledig eigendom van de panden aan de Korte Haven. Het pand dat Johannes Nolet bouwde heeft een voor Giudici kenmerkende opzet en gaat terug op de gevelschema's die de architect vanaf de jaren tachtig van de achttiende eeuw toepaste. Het hoofdhuis heeft vijf brede vensterassen, waarbij de middelste vensteras geheel is voorzien van een natuurstenen bekleding. De onderste zone steekt daarbij breed uit en heeft een zeer forse deurpartij onder een rond boog. De gevelbehandeling van dit entreeportaal is door zijn bossering zeer dynamisch. De entree wordt aan de bovenzijde door beëindigd door een kroonlijst, zonder toevoeging van een architraaf of fries. Dat is voor deze tijd zeer modieus. De kroon lijst wordt wel door twee consoles ondersteund. In vergelijking met de ruige, schaduwrijke entreeom lijsting, is de gevelbehandeling van de bovenlig gende vensters juist heel strak en verfijnd. Door dit contrast spreekt de architectuur van de entree des te meer. De gevel wordt aan beide zijden beëindigd door gebosseerde lisenen, die we kennen van de vleu- 104 Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 32