gels van het Sint Jacobsgasthuis. De drie bouwlagen worden door brede, ongeprofileerde cordonlijsten van elkaar gescheiden. Een hoofdgestel beëindigd de gevel, waarbij de kroonlijst ter plaatse van de hoeken en de middenrisaliet voorzien zijn van een bloklijst. Dergelijke details maken duidelijk dat er een deskundig architect aan het werk is geweest, die de classicistische vormen op een eigenzinnige en voor de tijd moderne wijze toepast. Het is niet bekend of de drie assen aan de linker zijde tot stand zijn gekomen op het moment van het hoofdhuis. De afwijkende maat van de vensters op de verdieping doet vermoeden dat dit niet het geval is. Foto's van het interieur laten nog enkele fraaie stucplafonds zien, die een glimp geven van de kwali teit van de afwerking van de afzonderlijke kamers, [afb. 5] Volledige nieuwbouw biedt alle ruimte Als een verbouwingsplattegrond van het woonhuis van Johannes Nolet aan de Korte Haven wordt bekeken, dan valt direct op dat het gehele gebouw scherend staat in de rooilijn van de haven. [afb. 6] Dit betekende dat bij de indeling van de kamers altijd oplossingen gevonden dienden te worden voor scherpe of flauwe hoeken. Veel woonhuizen aan de havens kennen dergelijke 'gebreken', vaak omdat oudere panden in een nieuw pand werden geïntegreerd om zo onnodige kosten voor nieuwe funderingen of muurwerk te voorkomen. Moeilijkheden in de plattegrond werden dan voor lief genomen. In een tijd dat verbouwen de norm was, is de volledige nieuwbouw die Cornelis Nolet in 1803-1804 uitvoerde des te opmerkelijk. Het is bekend dat de bestaande bebouwing geheel werd verwijderd, zoadat Giudici tot een zo optimaal moge lijke indeling van de kavel kon komen. Over het woonhuis Lange Haven 65 is het meeste bekend van de panden die de broers Nolet hebben gebouwd. Het is van een voor Schiedam uitzonder lijke klasse vooral doordat de interieurs van de bel etage goeddeels bewaard bleven en door de aanwe zigheid van een bijzonder monumentale trappartij. Foto's spreken wat dat betreft meer dan woorden. [afb. 7, 8] Wat hier wel verwoord mag worden is dat het huis en zijn interieur duidelijk een boodschap uitdragen en geheel gericht zijn om indruk te maken op de bezoeker. Het is zonder meer aannemelijk dat de 'concurrerende' huizen van de broers in uitvoering van het interieur vergelijkbaar zijn geweest, maar toch wekt alles hier de indruk dat dit de hoogste troef was die door de broers is gespeeld. Dit was een huis voor ontvangsten en recepties, ter ondersteu ning van het prestige en de (handels)belangen van zijn eigenaar. De gevel is anders van vorm dan andere huizen van Giudici, vooral door de aanwezigheid van een volle dige onderbouw, die als een plint van de rest van de gevel dient. [afb. 9] De bel-etage wordt hier bereikt door een dubbele bordestrap en de stoep is met hoge stoeppalen afgezet. De midderisaliet heeft weer de kenmerkende bossering, maar is in vergelijking tot het huis aan de Korte Haven verfijnder en is voorzien van rijkere ornamentiek in de vorm van hoorns des overvloeds en een Mercuriuskop. [afb. 10] Scyedam jaargang 39 nr. 3 '05

Scyedam | 2013 | | pagina 33