'Met architectuur bepaalt men zijn plaats' De titel van deze paragraaf gaat zeker op voor de broers Nolet en wellicht is de architectuur voor hen wel een middel geweest om die plaats te verwerven. Hun woonhuizen lieten er geen twijfel over bestaan dat de familie een belangrijke machtsfactor was geworden in de stad. De broers slaagden er na de stichting van de Bataafse republiek in 1795 in om daadwerkelijk politieke en bestuurlijke macht te verwerven. Jacobus Nolet werd in 1795 al schout en baljuw, het hoogste ambt in de stad. In 1796 verliet hij dit ambt (en de stad) en werd vertegenwoordiger in de Nationale Vergadering.'5' Cornelis Nolet werd in 1804 wethouder in het stadsbestuur en in 1808 benoemd door koning Lodewijk Napoleon tot burgemeester. Na zijn ongelukkig persoonlijk fail lissement in 1811 werd hij alsnog vrederechter.'6' Johannes Nolet krijgt ter onderscheidingen van naamgenoten wel de toevoeging Maire. In 1813 nam hij plaats in het voorlopig bestuur van de stad (na de nederlaag van Napoleon) en in 1816 werd hij door koning Willem I als burgemeester benoemd.'7' Zijn katholieke achtergrond was niet langer een hindermacht. De architectuur van de woonhuizen van de broers Nolet past goed binnen de architecturale ontwik keling in het Schiedamse (en Rotterdamse) rond 1800. De opbouw en geleding van de gevels van de huizen van Cornelis en Johannes zijn gebaseerd op het schema van de zijvleugels van het Jacobsgasthuis. Deze gevelopzet bleef in Schiedam nog lang populair. De pastorie van de Havenkerk aan de Hoogstraat kreeg in 1844 nog een vergelijkbare opbouw rond een centraal pronkrisaliet. Het huis van Jacobus was in zijn soort meer uitzonderlijk. De opzet van de pronkrisaliet van het huis aan de Noordvest, waarbij het boven de entree gelegen venster is voorzien van naar urnen afhangende guirlande, kreeg wel een tegenhanger (navolger?)in de gevel van Dam 8. Vergelijking leert echter dat - hoe fraai Dam 8 ook is - het snijwerk in het huis van Jacobus nog rijker en gedetailleerder is uitgevoerd. De woonhuizen van de broers Nolet behoren daardoor tot de absolute top van de woonhuisarchitectuur in onze stad en Nederland. -4 Afb. 10. Detail entree Lange Haven 65. (Foto Auteur) 15) L. A. Abma, geschiedenis van de Schiedamse familie Nolet, Oosterhout 1954, p. 87. 16) L. A. Abma, geschiedenis van de Schiedamse familie Nolet, Oosterhout 1954, p. 104-105. 17) L. A. Abma, geschiedenis van de Schiedamse familie Nolet, 106 Oosterhout 1954, p. 135. Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 34