Boekennieuws I I wee eeuwen Nederlanders in Sint-Petersburg Herontdekt verleden Dankzij de geldingsdrang van tsaar Peter de Grote werd Rusland opgenomen in de vaart der volkeren. Het moest allemaal vorm gegeven worden in de nieuwe hoofdstad van Rusland, Sint Petersburg aan de monding van de Neva. Zo trok hij vele ambachts lieden, architecten en kooplieden aan om dit te reali seren. Ook uit de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. De Republiek die in het begin van de achttiende eeuw, aan het eind van de late Gouden eeuw, nog steeds hoog in aanzien stond. burg als in Schiedam. Harmen Bol'es, een bouw kundige uit Schiedam, was in 1713 in Den Haag door tsaar Peter gecontracteerd voor de bouw van de nieuwe hoofdstad. Deze Harmen zou als geen ander blijvend zijn stempel drukken op de architectuur in Sint Petersburg. Zoals zijn familie dat ook zou doen in Schiedam. Het meest bekend van hem zijn de spitsen van de Admiraliteit en de Isaak Simeon kerk. Maar ook ophaalbruggen, sluizen, grachten enzovoort. NiwuiMfiay Over het leven van Nederlanders in Sint Petersburg vanaf de achttiende eeuw tot de Russische revolutie was nauwelijks iets bekend. De herontdekking van archieven van de hervormde kerk in Rusland was een zegen van boven. Op voortreffelijke wijze zijn deze archieven op initiatief van Pieter Holtrop weten schappelijk ontsloten en kunnen wij ons nu een beeld vormen over het wel en wee van de hervormde kerk in de tweehonderd jaar dat zij in Sint Petersburg bestaansrecht had. Een kerk met hoogte- en diepte punten; ook in intermenselijke relaties. In chrono logische volgorde nemen de auteurs ons mee door de tijd. De bijdragen inclusief de inleidingen- allen pareltjes- getuigen van het resultaat van dit gedegen onderzoek waar alles naadloos in elkaar past. Met de geschiedenis van de Hollandse kerk als sociaal en religieus middelpunt wordt tevens de geschiedenis van families en personen verhaald, die anders zeer zeker in de vergetelheid geraakt zouden zijn. Zo is de bijdrage van Henk Slechte over de familie Bol'es een parallelle familiegeschiedenis. Een geschiedenis die zich zowel afspeelt in Sint Peters- Met de Nederlandse enclave in Sint Petersburg ontstond de behoefte hun geloof in een eigen kerk te belijden. Ook daarin speelde Bol'es een rol. Van 1717 tot 1927 zou de Hollands Hervormde kerk aan de Nevski Prospekt het centrum en de bindende factor worden van de Nederlandse gemeenschap. De Hollandse Kerk als sociaal Tïï7Ti7i 111 rrfwi1 »'.fJ Pieter N. Holtrop f. Henk Slechte, Theo van Staalduine en Bernard Woelderink (red.), Twee eeuwen Nederlanders in Sint Petersburg. De Hollandse Kerk als sociaal en religieus middelpunt, Uitgeversmaatschappij Walburg Pers, ISBN 978.90.5730.877.2, prijs €19,95 - 304 pagina's. Scyedam jaargang 39 nr. 3 107

Scyedam | 2013 | | pagina 35