De dagelijkse gang van zaken van de kerk en haar leden wordt in de bijdragen goed verwoord. Evenals het leven van de predikanten met alle perikelen van het wel of niet goed functioneren, het wel of niet in het Nederlands preken komt uitgebreid aan bod. Onder andere het conflict waarbij dominee Carp betrokken was, blijkt om een ordinaire machtsstrijd te gaan en veel minder of de dominee wel of niet goed functioneerde. Leden van kerkenraad zoals Bol'es werden in dit conflict meegezogen en werden min of meer gedwongen partij te kiezen. Ondanks al die perikelen valt het op dat de predikanten over het algemeen hun beroep lang uitoefenden. Veel aandacht wordt besteed aan de zogenaamde Rusluie, kooplieden uit Vriezenveen die vanaf het midden van de achttiende eeuw tot de Russische Revolutie in 1917, contacten onderhielden tussen Sint-Petersburg en hun thuisfront. Aanvankelijk pendelend, later zich definitief vestigend in Sint Petersburg. Wanneer de kerk uiteindelijk op haar hoogte punt van haar welvaart staat, breekt de Russische Revo lutie uit. Francois Schmitt tracht met veel inzet de kerk te redden, maar haar ondergang is onvermij delijk Alle liquide middelen worden geconfisqueerd. Het doek valt en de meeste kerkenleden die nog niet opgegaan zijn in de Russische gemeenschap keren terug naar Nederland. Door de verscheidenheid van de bijdragen bekruipt de lezer gaande weg het gevoel meer te willen weten. Zeker wanneer het boek met de laatste bijdrage van Aukje Holtrop eindigt met het heimwee van de grootvader van Toon Tellegen, Egbert Engberts, nadat hij en zijn gezin in 1918 noodgedwongen Rusland heeft moeten verlaten. Tellegen suggereerde dat er: "misschien op zijn graf zou moeten staan: 1875-1918, en tussen haakjes daaronder, met kleine cijfers: (1918-1955)". (AL) Historische kleding nader geduid Dirk-Jan List, conservator van de histori sche collectie van het Stedelijk Museum Schiedam, maaktineen interessante lezing de luisteraar vertrouwd met alle aspec ten van het historisch (dames)kostuum. Aansluitend kunnen bezoekers de kos tuumfilm The Other Boleyn Girl zien. De lezing is gratis toegankelijk, voor de film kan een kaartje worden gekocht bij de kassa van Wennekercinema. Kostuumdrama in Wennekercinema: The Other Boleyn Girl Wennekercinema programmeert in het kader van Open Monumentendagen speciaal de film The Other Boleyn Girl. In dit kostuumdrama dingen twee zussen naar de gunsten van koning Hendrik VIII van Engeland. Deze speciale Open Monumentendagfilm wordt vertoond op vrijdag 1 3 septem ber om 2 1.00 uur en op zaterdag 14 september om 2 1.00 uur. Wennekercinema, Vijgensteeg 2, toegang; 9,00 of 6,50 voor donateurs/65+/ Bibliotheekpas. Vrijdag 13 september 2013, 20.00 uur Filmzaal Wennekerpand, Vijgensteeg 2 108 Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 36