rugleuning een gesneden wapen van Schiedam. In 1913, meer dan 10 jaar later eenzelfde situatie. Dan gaat de Historische Vereniging kleiner wonen en kunnen de 9 stoelen met geen mogelijkheid meegenomen worden naar de volgende locatie. Maar misschien brengt het Stedelijk Museum uitkomst. Enkele jaren hiervoor was er in de hal van het klantcontactcentrum van de gemeente een tentoonstelling geweest van historische stoelen uit de collectie van het Stedelijk Museum. De stoelen van B&W, minstens enkele exemplaren, zouden daar zeker bij passen, meent het bestuur van de vereni ging. Contact ter zake met het museum geeft niet direct een oplossing. Men heeft hooguit en dan nog onder voorbehoud interesse in de burgemeestersstoel. Het museum houdt intern overleg en toetst de stoel aan het collectiebeleid. De dag dat het Hofje van Belois, 1 januari 2013, leeg dient te worden opge leverd nadert echter zonder een definitief bericht. Het bestuur besluit om de burgemeestersstoel in het bezoekcentrum aan de Hoogstraat te plaatsen. Noodgedwongen worden de 8 andere stoelen, waar geen enkele andere liefhebber voor kon worden gevonden, naar een tweedehandswinkel afgevoerd. En dan komt een verlossend bericht uit het museum: de burgemeestersstoel zal worden opgenomen in de collectie. Maar niet alleen dat, men wil ook wel van de andere stoelen twee verschillende typen opnemen, één met en één zonder armleuningen, dan is er een set. Zouden de stoelen in die winkel al verkocht zijn? En zo nee, zouden er dan twee zonder kosten weer teruggenomen mogen worden? Het is het proberen waard. En het lukt. Op 15 januari kunnen twee stoelen worden opgehaald. Deze worden direct afge leverd bij het museum. Inmiddels was de Historische Vereniging wel inge nomen met de historische burgemeestersstoel in de bezoekruimte. Naast de strakke meubels gaf deze een duidelijke band met het verleden. Maar de stoel zou nog even moeten blijven staan wegens andere prioriteiten in het museum. Uiteindelijk bleek dit uitstel een onverwachte positieve draai te krijgen. Op 7 maart 2013 werd de vergrote en volledig in kleur uitgevoerde "Scyedam" gepresenteerd in het bezoekcentrum van de Historische Vereniging. Burgemeester C. Lamers was bereid gevonden het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Uiteraard werd hem de stoel als zitplaats aangeboden. Zo kwam voor het eerst sinds tientallen jaren weer een burgemeester te zitten op deze burgemeestersstoel Burgemeester C. Lamers gebruikt bij de Histori sche Vereniging Schiedam de burgemeestersstoel op de dag van de presentatie van de vernieuwde "Scyedam". (Foto: R.W. Poels, 7 maart 2013) 1 10 OPROEP: Onze navraag naar de geschiedenis van de stoelen uit de kamer van B&W in het stad huis op de Grote Markt heeft slechts fragmenten over herkomst en zwerftocht opgeleverd. Graag doen wij een beroep op onze lezers. Vragen zijn onder andere: Wanneer zijn deze stoelen door de gemeente aangeschaft? In welk atelier zijn de stoelen vervaardigd? Wanneer werden deze uit de kamer van B&W verwijderd? Werden deze toen opgeslagen of hergebruikt? Wanneer verhuisden de stoelen naar het Hofje van Belois en waarom? Met elk detail kunt u ons van dienst zijn. Ook foto's zijn welkom. Het is van belang dat van voorwerpen die in de collectie van het museum zijn opgenomen zoveel mogelijk bekend is. Bij voorbaat dank. Informatie kan per mail naar redactie.scyedam@gmail.com Scyedam jaargang 39 nr. 3

Scyedam | 2013 | | pagina 38