Kunstwerk onder spoorviaduct 's Gravelandseweg De meeste Schiedammers en bezoekers per auto aan onze stad deden de voorbije tientallen jaren liever de ogen dicht bij het passeren van het spoorviaduct van de 's Gravelandseweg. Maar binnen enkele maanden is het, volgens sommigen, smerigste (spoor)viaduct van Nederland omgetoverd tot één der aantrekke lijkste. Er werd een reeks tegeltableaus aangebracht die op 24 mei 2013 onder grote belangstelling gezamenlijk werd gepresenteerd door burgemeester C.H.J. Lamers, mevrouw J. Boutkam van ProRail en kunstenaar Brigitte Bot. Het kunstwerk is het resultaat van samenwerking tussen de Gemeente Schiedam en ProRail. Kunste naresse Brigitte Bot, die haar atelier in Schiedam heeft, ontving de opdracht. Zij ontwierp acht kleur rijke wanden, waarop delen uit een oude kaart van Schiedam en omgeving zijn afgebeeld. Daartoe gebruikte zij een ingekleurde kaart uit het begin van de zeventiende eeuw. Langs de twee voetgangers- en fietspaden bracht zij in 24 tegeltableaus delen van de kaart aan. Elk tableau met de afmetingen ca. 1,50 m. bij 1,50 m. bevat 49 tegeltjes. De wanden langs de routes voor het autoverkeer bevatten fragmenten in golvende bewegingen. Het project werd in oktober 2012 ingeluid met de start van het reinigen en schil deren van het viaduct door ProRail. De 8000 tegels met de ingebakken voorstellingen werden vervaar digd door MaatWerkTegels in Utrecht. Vanaf april dit jaar werden de tegels aangebracht op de acht betonnen wanden van het viaduct. Er wordt in Schiedam al enkele jaren gedacht over het verfraaien van de toegangen tot de stad. Het is het tweede onaantrekkelijke grijze viaduct in Schiedam dat is aangepakt. In begin 2011 werd de betonnen wand onder het viaduct van de Horvathweg bij de Schie voorzien van een schildering met Schiedam en Liduina als onderwerp. De kaart van Floris Balthasarsz. Treinviaduct over de's Gravelandseweg met tegeltableaus. Inzet: presentatie van het tegelkunstwerk op 24 mei 2013 door v.l.n.r. mevrouw J. Boutkam van ProRail, kunstenaresse Brigitte Bot en burgemeester C.H.J. Lamers. (Foto: R.W. Poels) Scyedam jaargang 39 nr. 3 Slumcr De kaart die door Brigitte Bot als voorbeeld is genomen is een door landmeter Floris Balthasarsz in 1611 voltooide kaart in opdracht van het Hoog heemraadschap van Delfland. Deze kaart van Delf land bestaat uit negen bladen en werd gedrukt van gegraveerde koperplaten. Balthasars leefde van 1563 tot 1616. Hij werd bij het vervaardigen naar alle waarschijnlijkheid bijgestaan door zijn zoons Frans en Balthasar Floriszn van Berckenrode. Van de kaart zijn ook latere drukken bekend. Floris Balt hasars was niet alleen landmeter, maar ook teke naar, graveur, drukker, uitgever en goudsmit. Sinds 1611 noemde hij zich 'gezworen landmeter', maar al in 1609 begon hij zich voornamelijk toe te leggen op het landmeten. Hij verwierf roem door in enkele jaren tijd de hoogheemraadschappen van Schie- land. Delfland en Rijnland op te meten, te graveren en te drukken. Bij elkaar genomen een enorm gebied: Holland tussen Maas en IJ en een gedeelte van Utrecht. Rijnland was als laatste aan de beurt, deze kaart verscheen in 1615. Ook op de kaart van Schieland staat Schiedam afgebeeld. Schiedam ligt precies op de grens van Delfland en Schieland. Aan de kop van de Nieuwe Haven is thans nog de grens met een hardstenen paal aangegeven. 111

Scyedam | 2013 | | pagina 39