grond het huis en de tuinen van Spieringshoek.5' Het feit dat de familieleden zich met het huis en de tuinen laten afbeelden toont een grote mate van identificatie met juist dit bezit aan. Met die identificatie met hun hofstad, stonden de Spieringen niet alleen. Een buiten verleende zonder meer status aan zijn eigenaar. In de achttiende eeuw verschijnen diverse boeken met afbeeldingen van tuinen en huizen. Vooral de Amstel en Vecht, waar rijen huizen achtereen stonden, waren een geliefd onderwerp voor tekenaars en graveurs. Trotse eige naars wilden graag dergelijke tekeningen in bezit krijgen. Cornelis Pronk zal ook door de eigenaren van Spieringshoek zijn gevraagd om de tekeningen te maken. De tekeningen werden rijk gestoffeerd met figuren in rijke kledij, die genieten van alle genoegens die Spieringshoek te bieden had. Het huis Spieringshoek Het onderwerp van de tekeningen van Cornelis Pronk ligt voornamelijk bij de tuin en het buiten plaatsleven. Het huis speelt nergens de hoofdrol. De voorgevel wordt alleen in het perspectief van het voorplein afgebeeld, en dan alleen zijdelings. Het gebouw heeft zeven vensterassen met een middenrisaliet (vooruitspringende gevelpartij), een 5) Het is niet precies bekend, wie op het pendant van het portret van Cornelis Spiering staat afgebeeld. Op de achterkant van het schilderij is te lezen dat het zou gaan om Geertruida van der Goes (1668-1737). In de bestandscatalogus van het Frans Hals Museum wordt er echter van uit gegaan dat het een van de dochters moet zijn: Cornelia Maria (1689/90-1714) of Philippina Adriana (b. 1697). Reden voor de aanname is de leeftijd van de geportretteerde en het feit dat het wapen van de familie Van der Goes ontbreekt. Bij een ander bekend portret van Geertruid van der Goes zijn beide familiewapens in alliantie weergegeven. Mededeling van het Frans Hals Museum. Rechts: Cornelis Pronk, Spieringshoek, ca. 1740. Beeld van de belangrijke zichtas die de beide tuindelen met elkaar verbindt. De spiegelvijver ligt iets verhoogd ten opzichte van het water van de singel. Vormsnoei begeleid de as. De droge cascade was een element dat men bij een wandeling om de singel kon ervaren. (Rijksprentenkabinet, Amsterdam RP-T-2008-106) Hieronder: portretten omstreeks 1720 van Cornelis Spiering van Spieringshoek (links) en Cornelia Spiering van Spierings hoek, Phillipina Spiering van Spieringshoek of Geertruida van der Goes (rechts), door Nicolaas Verkolje. Op het portret van Cornelis Spiering is op de achtergrond de voorgevel van het huis Spieringshoek te zien. De voorgevel van het huis is duidelijk niet gepleisterd geweest. (Frans Hals Museum, Haarlem, het portret van Cornelia is in langdurig bruikleen bij Rijksmuseum Twenthe, Enschede. Foto's: Tom Haartsen)

Scyedam | 2013 | | pagina 6