De spoelingschouw naast de Noordmolen Paul Meijer Sinds jaar en dag ligt in de buurt van de voormalige Mouterij 'De Goudsbloem' een spoelingschuit. Spoeling was een bijproduct van de jeneverindustrie en werd gebruikt als veevoer. Tot ver in de twintigste eeuw was dit soort schui ten in gebruik. Paul Meijer tekende in augustus 1994 de éigen herinneringen op aan 'zijn' spoelingschuit en hoe die uiteindelijk bij Noordmolen en de mou terij aan de Noordvest terecht kwam. In deze jaren, nu zowat 40 jaar1' geleden, "hielp" ik als 13, 14 jarige jongen 's zomers mijn ooms op de boerderij gelegen aan 's-Graveland 35 te Schiedam. De boerderij, sommigen noemden hem "De Over kant" omdat hij alléén met een bootje via de Schie of een kruipdoor sluipdoor paadje vanaf de Noordvest, via een gammel bruggetje, te bereiken was. Deze boerderij, idyllisch gelegen aan de Schie tegenover de Overschiesche Dwarsstraat, was bij vele geliefd en is door kunstenaars vereeuwigd. Werk op de boerderij Mijn "werk" bestond uit (spelen met) verzorgen van kippen, eenden, katten schapen, varkens, geiten, koeien en het paard, maar daar hoorde ook de zorg voor het eten van de beesten bij. In de winter als de koeien op stal stonden kregen ze hooi, wat 's zomers op het land was gemaaid en op de hooizolder gelegd, met als aanvulling, huishoudelijk groenteafval en aardappelschillen enzovoorts en natuurlijk spoe ling, een product van Schiedamse bodem, een residu afkomstig uit de branderijen. De Hollandia Fabriek, circa 100 meter verderop gelegen naast de boerderij, leverde toen de benodigde spoeling voor de koeien van mijn ooms. In de zomer als de koeien in het grasland liepen werden ze ook met spoeling vet gemest. Spoeling vonden ze lekker, dat zag je wel, want als je aankwam met de spoeling dan stonden ze al in de rij, er zat naar men zegt, nog wel iets alcohol in, vandaar wellicht. In de zomer, tijdens de grote schoolvakantie, hielp ik dan mijn ooms. Om vijf/zes uur 's morgens werd de spoelingschouw geladen met zeer warme spoeling, dat liep vanuit de spoelingbak(ken) naast de fabriek, zo direct in de spoelingschouw. Als de spoeling schouw gevuld was met de hete spoeling (ik schat nu: wel 60-70 graden Celsius) werd er naar de stallen van de boerderij gevaren alwaar de spoeling met een motorpomp, die alléén mijn oom Jef gestart kreeg, 's winters via goten naar de stallen en 's zomers naar de voerbakken in het weiland werd gepompt. Scheepswerfje Mijn oom Gerard, die een scheepswerfje had nabij de spoorbrug, nam gedurende de zomermaanden de overzetbootjes en spoelingschouwen van de boeren in de buurt goed onder handen. De spoelingschouw of overzetboot werd op de helling gehaald, alle roest er afgeborsteld. Dan tweemaal geteerd met kool- teer, het boord, tussen berghout halfrondijzer) en bovenrand geverfd in de kleur groen (RAL6018 de kop en kont wit en het dek met bruine teer en schel pengruis uitgestrooid, om slippen te voorkomen. Ook het inwendige van de spoelingschouw werd schoongeschraapt met een plamuurmes en borstels, zodanig dat de spoelingresten die tegen het houten (circa 2") beschot waren blijven zitten, werden verwijderd, evenals de bodem, die ook voorzien was van een houten bekleding van circa vijf centimeter dik, werd schoongemaakt. Deze houten bekleding diende om de hete spoeling te isoleren van het water waarin de spoelingschouw dreef en zo de afkoeling I) Aan de jaartallen in de tekst werd niets gewijzigd; inmiddels is dit dus bijna 60 jaar geleden. 122 Scyedam jaargang 39 nr. 4

Scyedam | 2013 | | pagina 10