enigszins te beperken. Als er een spoelingschouw van een andere boer werd aangeboden voor "knippen en scheren" wilde deze vaak nog wèl worden voorzien van spoeling en met de spoelingschouw van "de Overkant" werd hierin voorzien. Als jongen, toen van 17 a 18 jaar, was het een genot met een dergelijk schouw te varen, bomen of te jagen naar Kethel of Overschie en terug. Reparatie van spoelingschouwen Oom Gerard had 's zomers veel werk aan het opknappen of repareren van overzetboten en spoe lingschouwen, het was haast seizoenwerk, ook hier hielp ik, getuige een foto van 30 mei 1959, waar ik de spoelingschouw bewerk. In mijn herinnering waren vrijwel alle spoelingschouwen hetzelfde. Vanaf 1910 werd er spoeling gehaald met een spoelingschouw voor de boerderij, maar de boerderij werd onteigend en gesloopt in 1960, want op die plek moesten twee spoorwegwoningen worden gebouwd. Oom Gerard werd eigenaar van de overcomplete spoe lingschouw, die voor opslag ging dienen, want ook het scheepswerfje moest verdwijnen en zo diende de spoelingschouw nu enkele jaren als opslagschip. Oom Gerard, inmiddels ongeveer 67 jaar oud, liet zich middels een wettelijke regeling uitkopen en de spoelingschouw werd voorzien van een bos stro, op een stok gebonden (te koop gezet). Een spoelingschouw is een smal schip en op korte termijn bijna onverkoopbaar, net zoals de houten spoelingschouw die niet verkocht maar gesloopt werd, omdat hij toch niet helemaal waterdicht werd bevonden. Schenking van de schouw Op een enig moment deed ik oom Gerard het voor stel om de spoelingschouw, die nog geheel intact was en wat toch een erfenis van de boerderij is, aan de Gemeente Schiedam te schenken zodat er tenminste nog iets aan het branderijtijdperk zou herinneren. Maar gezien de "prettige" relatie die mijn oom met de Gemeente had voelde hij hier aanvankelijk niets voor. Na veel aandringen stemde hij eind 1974 enigszins schoorvoetend toe het scheepje voor de sloop te behoeden en het aan de Gemeente te geven. De houten spoelingschouw was immers ook al teloor V- f Jurriaan Meijer op de spoelingschouw, zoals gefotografeerd in 1952. Dagelijks werd spoeling gehaald, behalve op zondag. De foto is waarschijnlijk gemaakt door Luud Scheerder-Meijer (1905-1997). (Foto: collectie Lidwien Meijer) Scyedam jaargang 39 nr. 4 123

Scyedam | 2013 | | pagina 11