gegaan. Volgens het (helaas incomplete) dagverslag van oom Gerard ging het als volgt: 10 maart 1975 naar de Gemeente geweest en schouw aangeboden. Gemeente: kom over een week maar terug. Zestien maart 1975 naar de Gemeente geweest en schouw weer aangeboden. Gemeente: ik weet hier niet van, er is mij niets bekend. Éénentwintig maart 1975 naar de Gemeente geweest en schouw wéér aangeboden. Gemeente: jawel, ik kom kijken. Vijf juni 1975 naar Gemeente geweest om schouw aan te bieden. Gemeente: kom hem maar brengen. Zes juni 1975 Spoelingschouw naar Gemeente gebracht en neergelegd in de Westerkade naast het woonschip van de familie Schut en naast de Willemsbrug, over sleepgeld en brug- of sluisgeld werd niet gesproken. Ikzelf zou het niet zolang hebben volgehouden! Nadat de spoelingschouw enkele weken in de Wester kade heeft gelegen, werd hij gestolen en in Heenvliet teruggevonden, plotseling is de spoelingschouw van historische waarde volgens de krant en de muse umdirecteur. Daarna wordt het scheepje achter het Gemeentemuseum op de kant gelegd en blijft daar circa tien jaar liggen verteren. Nadat het aanwezige houtwerk bijna geheel is vergaan wordt in maart 1986 23.000 gulden uitgetrokken om conserverende maatregelen te treffen en het houtwerk te restaureren. Het scheepje werd naar Wilton Fijenoord vervoerd om via een lesprogramma door de bedrijfsschool te worden gerestaureerd, wat in 1988 gereed was, helaas niet geheel zoals een spoelingschouw er uit zag. Eindelijk op de 'laatste rustplaats' Uiteindelijk werd in mei 1988 de spoelingschouw naast de Noordmolen voor het publiek zichtbaar en tastbaar neergezet en opengesteld en is een klein stukje jeneverhistorie hersteld. Helaas heeft oom Gerard deze openstelling niet meer meegemaakt, hij stierf in 1983. Vijftien jaar nadat Schiedam een tastbare herinnering kreeg staat er nu eindelijk een herinnering van een klein onderdeel van onze geschie denis. Nu nog een jenevermuseum of werkende authentieke branderij waar men de echte dranklucht zoals ik deze vroeger snoof, kan meemaken.2' 2) Sinds 1996, twee jaar nadat Paul Meijer dit artikel schreef, is het Jenevermuseum in Schiedam een feit. 124 Scyedam jaargang 39 nr. 4

Scyedam | 2013 | | pagina 12