De historie van de Babbersmolen Frans Assenberg In november vorig jaar verscheen "Het Vlaardings Molenboek, een overzicht van alle windmolens in Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht". In dit boek is ook een hoofdstuk gewijd aan de Babbersmolen in de voormalige Bab- berspolder, ooit een zelfstandige am bachtsheerlijkheid. Ook de molens die in de Klein-Babberspolder stonden worden in het boek beschreven. Daar de Babberspolder deel uitmaakte van Vlaardinger-Ambacht (dat in 1941 bij Vlaardingen werd gevoegd) is de Babbersmolen ook opgenomen in het Vlaardings Molenboek.1' De Babberspolder behoorde tot 1886 tot de gemeente Vlaardinger-Ambacht. Door een gemeentelijke herindeling kwam een stuk van de Babberspolder en daarmee de Babbersmolen, op Schiedams grondge bied te liggen, respectievelijk te staan. Waterstaat kundig behoorde de Babberspolder tot het Hoog heemraadschap van Delfland. Er zou al in 1663 sprake zijn geweest van een watermolen die omhoog moest worden gebracht.2' Het ging om een 'request' (verzoekschrift) van de molenmeesters en kroos heemraden van de molen in de Babberspolder 'omme deselve mole te moge rijsen.'3' Dit omdat de molen was verzakt. Hierdoor kon hij niet meer 'bequamelijk de polder bedienen.'4' In de eeuwen erna zorgde de 'Babbersmolen', of de 'Molen van Post' zoals hij later ook wel werd genoemd, staande aan de Poldervaart, voor het afvoeren van het overtollige polderwater. Van de Babbersmolen is de oorspronkelijke romp bewaard gebleven. De Stichting De Schiedamse Molens is nu bezig deze oude watermolen weer in zijn originele gedaante terug te brengen. De historie van de huidige Babbersmolen gaat terug tot 1710. Toen werd de watermolen gebouwd in wat nu een volkstuincomplex is aan de rand van Schiedam. Inzake de Babbersmolen zijn opvallende stukken bewaard gebleven die betrekking hebben op een verschil van mening tussen de ingelanden van de Babberspolder en de eigenaars van Spieringshoek, de buitenplaats of hofstad aan de oostzijde van de Poldervaart, ongeveer tegenover de Babbersmolen. I) Niet onvermeld mag blijven dat mede-auteur Arie van der Hoek indirect aan dit artikel bijdroeg. 2) Kies, Jan De Babberspoldermolen, in 'Scyedam' periodiek van de Historische Vereniging Schiedam, 6e jaargang nummer 4, september/oktober 1980. Schiedam 1980. 3) Een 'molenmeester' was lid van het dagelijks bestuur van een polder. Soms was hij ook eigenaar van een molen. Een 'kroos heemraad', of 'heemraad' was belast met het toezicht op ring- kaden, overpaden, wegen en sloten in een polder. 4) Oud Archief Delfland, inventaris nr. 3572. Archief Hoogheem raadschap Delfland. Delft. Scyedam jaargang 39 nr. 4 125

Scyedam | 2013 | | pagina 13