met teveel water in de polder, met name in de winter. De schade aan de landerijen was dan ook hoog. De indieners van het verzoekschrift schreven eind zeventiende eeuw dat tot dan toe er geen uitvoering was gegeven aan genoemde uitspraak van het jaar 1600 en dat deze zaak 'regelmatig in der minne is geschikt'. Wat hiermee bedoeld werd is onduidelijk. Er was toen, in 1600, wel een akkoord bereikt over de bomengroei. Kennelijk weten de indieners van het rekest het ook niet precies meer, want de hoge bomen van de 'laen' schijnen in het verleden wel ooit te zijn verwijderd, waardoor de ingelanden van de verbeterde windvang hebben geprofiteerd. Niettemin zorgden de bomen die bij de Poldervaart stonden, onder andere essen, ervoor dat er toch nog nadeel van bleef bestaan. Bijkomend probleem was dat de buitenplaats Spie- ringshoek onlangs van eigenaar was veranderd en deze nieuwe eigenaar zou volgens de briefschrij vers aanstalten maken om rond de kerst nieuwe bomen te gaan planten. Reden voor de ingelanden om 'ootmoediglijck' de heren hoogheemraden te verzoeken om de eigenaar van Spieringshoek attent te maken op artikel 206 van de keur van Delfland. Opvallend, of eigenlijk onderdanig, is dan de mede deling dat de ingelanden er niet op uit zijn om een proces tegen de heer van Spieringshoek te beginnen. Men vindt zichzelf daartoe als polder te klein.6,De heer Van Spieringshoek reageert min of meer furieus door te stellen dat het jaar 1600 lang geleden is en dat er door het niet uitvoeren ervan er kennelijk iets aan die uitspraak moet hebben gehaperd. Hierdoor is die zaak 'onwedersprekelijk' geworden en niet meer van belang. Verder geeft hij nog aan dat de Hofstede van Spieringshoek een leen is van het huis Van Wassenaar en dat dat, kortweg, nog niet maakt dat daarmee nieuwe eigenaar die uitspraak moet Over de Poldervaart is de Babbersmolen te zien. Er wordt gevlagd en ook hier is de balie goed zichtbaar. 6) Oud Archief Delfland, inventaris nr. 3567/11. Scyedam jaargang 39 nr. 4 127

Scyedam | 2013 | | pagina 15