Die Molen die wieck in de wind... Hans van Broekhoven Molens hebben de burgers van Schie dam al eeuwen beroerd. Maar één en ander ging niet zonder slag of stoot. Waar vandaag de dag molen de Nolet de gemoederen bezighoudt, was dat eind 18e eeuw niet anders. Al in 1 780 protesteerden omwonenden tegen de plannen voor bouw van een wit- en snuifmolen 'De Morgenzon' aan de Hoofdstraat bij de buitensluis. Toen in 1786 de eigenaren de snuifmolen wil den ombouwen tot een geluidruchtige trasmolen, gaf dat een hoop commo tie. Het begint eigenlijk allemaal rond augustus 1779, als ene Arend Klos, plateelschilder uit Delft een verzoek indient bij gemeente Schiedam om een aardewerk en plateelfabriek te starten. Hij beweert een uniek procédé te hebben ontwikkeld, dat de kwaliteit van het Delftse aardewerk ver te boven gaat. Wel vraagt hij enige medewerking van de gemeente, namelijk door het gratis ter beschikking stellen van een stuk stadsgrond bij de Hoofdbrug om zijn fabriek op te richten. Klos was echter onvoldoende vermogend om de onderneming te bekostigen en zocht en vond steun bij enkele rijke notabelen, waaronder de hoog geachte heer Bernard Johan Pielat van Bulderen, secretaris van de stad Schiedam. Wit- en snuifmolen Op 20 december 1779 dienen twee zakenlui, te weten Willem van Olphen en Abraham van der Velden een verzoek in bij het gemeentebestuur om een wit- en snuifmolen op te richten, eerstens ten behoeve van wit of verglaasd, benodigd voor de aardewerkfabriek en ten tweede voor de fabricage van snuiftabak, waar destijds vrij veel vraag naar was. Als locatie denken ze aan ergens zo dicht mogelijk in de buurt van de aardewerkfabriek en zo dicht mogelijk bij de stadsgrachten. De nieuwe nijverheid zou een hoop banen opleveren en daar kon het gemeentebestuur toch niet tegen zijn. Het enige wat de aanvragers van de gemeente verlangden was het om niet, dus gratis ter beschikking stellen van een stuk stadsgrond. Hadden we deze truc niet al eerder gezien bij de aardewerkfabriek? Ja, dat klopt en wat ook klopt is dat de weledele heer Pielat van Bulderen bij beide ondernemingen betrokken was. Of hij vanuit zijn positie als secretaris her en der een duwtje kon geven aan positieve besluitvorming is niet bekend. Dat het wel een beetje ruikt naar belangenverstrengeling is iets dat zeker is. De heren vroegen zelfs een concessie op alleenrecht om de molen te mogen exploiteren gedurende maar liefst 20 jaar. Bezwaar Toen de heren Gerrit Visser, Abraham Obijn, Jan van Capel en Frans Kerdel lucht kregen van de wilde De Noletmolen. (Foto: auteur) Scyedam jaargang 39 nr. 4 137

Scyedam | 2013 | | pagina 25