de cementproductie. Bij het verzoek zat een getuig schrift van de Verenigde Molenmakersbazen van Holland, te weten Daniel Pauwert uit Schiedam, Leendert Treurniet van de Schie buiten Delft, Willem Schouten aan de Geestbrug te Voorburg en Pieter Heestermansz uit Delfgauw die het volgende verklaarden: "Dat wij zo op grond van genoegzame kennis van de situatie van de molen 'De Morgenzon', gelegen op de lange Hoofdstraat binnen de stad Schiedam, als uit ondervinding van het effect van onderschei dene molenwerken, volkomen overtuigd zijn dat de erectie van een traswerk in het onderste gedeelte van voornoemde molen 'De Morgenzon', alwaar bevo rens het witwerk heeft plaatsgehad, aan de omge legen buren en passanten minder dreun en geraas kan hinderlijk zijn, dan het gestamp van het nu gedemolieert (gesloopt) witwerk of van een derde snuifwerk, wanneer zulks aldaar wierd geérigeert (opgericht)". Ook een zekere Dirk Bakker, molen maker te Dordrecht verklaart hetzelfde. Niks aan het handje dus zou je zeggen, bouwen maar dat tras werk. Voor een groep omwonenden was nu echter echt de maat vol. Burenprotest Het voorgenomen traswerk gaf een hoop commotie in de buurt, hetgeen leidde tot een uitgebreid bezwaarschrift, een wanhoopschrift eigenlijk. Hoe kon dit nu toch gebeuren! Dat ondanks de bezwaren in 1780 de snuifmolen toch gebouwd had mogen worden en dat vlak bij de trafiekshuizen, panden en erven van de onderteke naars. Dat ze sedert die tijd last en gevaar hadden ervaren, hetgeen met zulk een molen te verwachten was, maar dat de bezwaren destijds niet gehoord waren. Dat ze met uiterste verbazing kennis hadden genomen van het voornemen om in de snuifmolen een traswerk te installeren. Een traswerk immers zou in plaats van vermindering juist de overlast doen toenemen en veel ongemak en hindernis geven, dat bij gezonde lieden wel hinderlijk, maar bij ziekte niet minder dan dodelijk kan zijn. Want bij ziekte zou men niet meer van de broodnodige rust kunnen profiteren, zulks als dan nog merkelijk zoude verer geren. Dat ze geen kennis hadden kunnen nemen van de gronden waarop de vestiging van de molen destijds was goedgekeurd, terwijl ze het verzoek zelf ook niet in handen hadden. Daarom vroegen ze aan het gemeentebestuur om een kopie van het verzoek en het besluit, om zodoende op een behoorlijke wijze hun belangen te kunnen behartigen. Was getekend: Jan Besemer, Daniel Visser, Hermanus Groeneweg, Sybrandt van der Linden, Willem van der Vlies, Willem Besemer, Gerrit Visser, Abraham van der Vlies, Frans Kerdel, Weduwe Hoogendam, Jan van Wieringen, Jacobus van Wieringen, Maarten van Wieringen, Weduwe Jan Poort, Joris van Noort, Marieke Beteman, Leendert de Munnik, W. Koel- gras, Dirk Bijl, Trijntje Baron. In trasmolens werd tufsteen zo fijn gemalen dat het Doorsnede van een snuifmolen met vijf stampers. (Afbeelding: auteur) Scyedam jaargang 39 nr. 4 139

Scyedam | 2013 | | pagina 27