Gedigt kon dienen als metselspecie. Grote stukken tufsteen werden eerst met mokers in stukken geslagen en vervolgens fijn gebeukt döor een serie stampers. Het fijngestampte gruis werd met de molenstenen nog fijner gemalen. Het werk in deze molens was bijzonder ongezond vanwege het stof en gruis dat overal doordrong en "Dat wanneer het traswerk zal zijn gemaakt, dhr. Pielat van Bulderen verplicht zal zijn dit ter kennis te brengen van het gemeentebestuur, zodat het ten overstaan van de Heeren Burgemeesters en Gecom mitteerde Vroedschappen door twee of drie onaf hankelijke kundige lieden zou worden geïnspecteerd en onderzocht en als het traswerk zwaarder geraas zou veroorzaken dan het witwerk en als door het traswerk veroorzaakte dreuning notoire en meerdere nadelen of schaden zouden worden toegebracht aan de nabij staande branderijen van Gerrit Visser of anderen danwel aan de huizen tegenover de molen 'De Morgenzon' staande, het traswerk dan weer zou moeten worden afgebroken en aangepast". Locatie 'De Morgenzon' Over de exacte locatie van de snuifmolen verschillen de deskundigen nogal van mening. Stadsarchivaris Van der Feijst lokaliseert de Morgenzon in zijn stan daardwerk over de geschiedenis van Schiedam uit 1975 pal tegenover de buitensluis. Andere historici (o.a. Van der Poest Clement, p.137) projecteren de Morgenzon nabij de Hoofdbrug. Ik betwijfel echter de juistheid hiervan. Volgens de door mij geraad pleegde bronnen stond vanwege de ongeloof lijke herrie die het heien op de stukken steen veroorzaakte. Besluit Op 25 februari 1786 besloot het gemeente bestuur op zowel het verzoek van Pielat van Bulderen als op het bezwaarschrift van de omwonenden. Het tras werk werd goedgekeurd, behoudens dat het traswerk bij provisie zou moeten gedirigeerd door vier houten stampers met ijzer beslagen welk getal niet mocht worden vermeerd en onder de volgende voorwaarden: Die Molen die wieck in de wind Gelijk een wezekind Die Molen die wieck in de lucht Gelijk een zinnezucht Hij maal in razernij Voer af en aan Die kraai kruist in z}n vlucht (t is gauw gedaan Vrij naar Willem Weeskind (befaamd Afrikaans digter) de Morgenzon onge veer op de plek van de huidige Noletmolen. Immers de molen was gelegen tussen de buitensluis en de bran derij van Gerrit Visser en tegenover de huizen van de bezwaarmakers op het traswerk (op de kaart van Bol'Es aange duid met groen, het huis van Frans Kerdel met rood gearceerd). Het huis van Frans Kerdel (nr. 187) stond er zelfs recht tegenover. Ter hoogte van het huidige pleintje was ook nog eens de zalmmarkt gevestigd (aandui ding nr. 21). Om vervolgens een molen met een In rood is de vermoedelijke locatie van molen 'De Morgenzon' aangegeven op de kaart van Bol'Es 1770. (Afbeelding: auteur) 140 Scyedam jaargang 39 nr. 4

Scyedam | 2013 | | pagina 28