Ik hou van Holland. Nederlandse kunst na 1945 Ik hou van Holland. Nederlandse kunst na 1945 geeft inzicht in de ontwik keling van de Nederlandse kunst van 1945 tot nu. Het Stedelijk Museum Schiedam selecteerde ruim honderd kunstwerken die bepalend zijn voor de kunst in deze periode. 'Vrijheid is een grote discipline', zei Karei Appel ooit. Daarmee formu leerde hij een sterk motto voor de kunst na 1945, zoals te zien zal zijn in het Stedelijk Museum Schiedam op de tentoonstelling Ik hou van Hol land. Nederlandse kunst na 1945. Dit overzicht toont een proces van voortgaande bevrijding en bespiegelingen op die vrijheid. Zowel in de kunst als in de samenleving worden taboes geslecht en nieuwe normen bevochten. Artistieke en maatschappelijke vernieuwingen zijn nauw met elkaar verweven, zo blijkt hier. De tentoonstelling rekent dan ook af met het vooroordeel dat kunst wereldvreemd zou zijn en toont juist de wis selwerking met de eigen tijd en omgeving. 'Ik schilder als een barbaar in barbaarse tijden', zei Appel immers, niet voor niets. De tentoonstelling begint met de CoBrA-kunst, die na 1945 het oorlogs trauma verbeeldt, maar ook de verworven vrijheid viert in de kunst. In de jaren 1960 maakt deze vrijheid plaats voor een overgave aan de con sumptiemaatschappij. Na de industriële en commerciële realiteit, werd ook de amusementsmaatschappij doelwit van de kunst. Wim T. Schippers en Willem de Ridder doken onder in die wereld van de massamedia, met eigen tijdschriften en programma's op radio en TV, waarin de seksuele revolutie opspeelde. Na 1970 zet deze emancipa tie zich voort: het is een bevrijding van de ouder wetse rolverdeling tussen de seksen en ook van voorgeschreven media in de kunst. Zelfontplooi ing en een verkenning van identiteiten staan cen traal. In 1989 bereikt de verdergaande bevrijding binnen Europa een nieuw hoogtepunt met de val van de Muur in Berlijn en, met Gorbatsjow als pre sident van de Sovjet-Unie, het einde van de Koude Oorlog, maar ook het begin van nieuwe, andere oorlogen. De beeldende kunst toont zich kritisch en geëngageerd. museum s, 21 September 2013 - 6 september 2015 Tentoonstelling Ik hou van Holand Stedelijk Museum Schiedam Hoogstraat 112 3111 HL Schiedam Openingstijden: dinsdag t/m zondag 10.00 - 17.00 uur Het museum is gesloten op maandagen, Eerste Kerstdag en op Nieuwjaarsdag Toegangs prijs bedraagt 9,00 (volwassenen) 4,50 (CJP) Gratis toegang voor kinderen tot 4 jaar, en met Vriendenpas, Rotter dampas, Ontdekschiedamnu pas. Museumkaart, Vereniging Rembrandten ICOM-pas.

Scyedam | 2013 | | pagina 2