.■u INHOUD Van de redactie Scyedam december 2013 Jaargang 39 nummer 4 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Het alweer laatste nummer van 2013. Een gevarieerd nummer, na een Open Monumentendaguitgave die flink wat complimenten ontlokte. En daarmee zijn we als redactie natuurlijk altijd blij. Ruud Poels blikt in Historie Actueel nog terug op de geslaagde Open Monumenten dagen 2013. Hij belicht de panden waarop sinds dit jaar het 'Scidam-schildje' van de Historische Vereniging prijkt. Verder aandacht voor de Babbersmolen, waarvan inmid dels de restauratie is afgerond. Frans Assenberg, één van de auteurs van het Vlaardings Molenboek, belicht de geschiedenis van wat anno 2013 een Schiedamse molen is. 'De Morgenzon' is een wél van oorsprong Schiedamse molen, constateert Hans van Broekhoven in zijn artikel. De diverse leden van de Werkgroep Singelkwartier stortten zich op de bewonings- en beroepengeschiedenis van één straat: de Oostsingel. Een bijzondere benadering van historisch 'bevolkingsonderzoek', die zeker navolging verdient! Dan nog een korte 'oral history' door Paul Meijer over de Spoelingschouw naast de Noordmolen. Dick van Wassenaar besluit met een artikel over hekserij in Schiedam. Over Zwartepieten gesproken. De redactie wenst u mooie kerstdagen en een goede jaar wisseling. Bovendien willen we iedereen die in 2013 op welke manier dan ook meewerkte aan Scyedam daarvoor van harte bedanken: zonder de bijdrage van velen was dit blad niet wat het is. Veel leesplezier en tot ziens in 20 1 4! - II 116. Verborgen geschiedenis Oostsingel 121. De mooiste jaren van Nederland 122. Spoelingschouw naast de Noordmolen 125. Geschiedenis van de Babbersmolen 132. Historie Actueel: Scidara-schildjes 2013 137. Die molen die wïeck in de wind... 141. Do^ mee! Sponsor een tree! 142. Hekserij in Schiedam IÈB0^ Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Vera van der Vlerk, Dirk-Jan List, Jef Jansen, Marianne Ames. Eindredactie Lay-out: Wim Schelberg Redactieadres: Burgemeester Knappertlaan 82 3117 BC Schiedam - Telefoon 010-2736823 Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijk heid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of meningvorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikeljgedeeltjen voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: W.N. Heupink Stadhouderslaan 29, 3116 HK Schiedam E-mail: w.n.heupink@kpnplanet.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: J.H.C. Huiskens ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Hooiland 10, 3121 XD Schiedam Telefoon 010-4706401 Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Stichting Meo Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina: Houten trappen naar het klokkentorentje van het Zakkendragershuisje. De door brand getroffen Zakkendragers kunnen uw hulp goed gebruiken (foto: Wim Schelberg). Achterpagina: kaarten van het Singelkwartier uit 1887 en 1923 (gemeentearchief Schiedam).

Scyedam | 2013 | | pagina 3