geschiedenis van de Oostsingel onthuld Beroepen van bewoners tot 1950 in kaart gebracKjjj Wie voor het eerst op de Oostsingel in Schiedam komt, zal verbaasd zijn over de enorme variëteit aan huizen en de grootte ervan. Naast flinke twee-onder- een-kapwoningen met mooie sierge- vels staan eenvoudige arbeidershuisjes van bescheiden omvang. Er lijkt geen sprake te zijn van een planmatige op zet. Dit was voor een paar bewoners de aanleiding om de koppen bij elkaar te steken en grondig uit te zoeken hoe dat nu zit met de Oostsingel. Hoe is deze straat ontstaan, wie hebben er gewoond en wat was hun beroep? Met deze vragen en nog vele andere was het project geboren dat later 'Singel- kwartierproject' zou gaan heten. Welke invloed economische ontwikkelingen op een gemeente hebben, is voor elke stad een interessant vraagstuk. Bedrijven en instellingen komen en gaan en hebben hun weerslag op de aard van stadsuitbrei dingen en de beroepensamenstelling van de nieuwe wijken. In de door de projectgroep bekeken periode - 1885 tot 1950 deden zich op landelijk niveau verschijnselen voor als de komst van de industrie en in haar kielzog de dienstensector. Het was ook de tijd van de beide wereldoorlogen, daartussen de econo mische crisis en het begin van de wederopbouw na 1945. Specifiek voor Schiedam komen daar dan bij de neergang van de jeneverindustrie vanaf 1880 en de komst van de drie scheepswerven Gusto (1905), Nieuwe Waterweg (1914) en Wilton (1921). Op het gebied van stadsuitbreiding valt dit tijdvak globaal samen met dat van de komst van het Singelkwar tier tot aan de grote bouwuitbreidingen benoorden de Vlaardingerdijk van vlak na de Tweede Wereld oorlog. Hoe hebben deze ontwikkelingen de aard van de Schiedamse wijken en de beroepen van hun bewoners beïnvloed? De projectgroep heeft zich in eerste instantie gericht op haar eigen straat, de Oostsingel. De Oostsingel De Oostsingel maakt deel uit van het Singelkwartier. Globaal gezien is dit de stadsuitbreiding tussen de Broersvest en het spoorstation Schiedam ten oosten van de Singel, die aan het begin van de jaren veertig haar voltooiing bereikt. De Oostsingel behoort tot de eerste generatie zijstraten van de Singel, met de Eerste Tuinsingel aanvankelijk 'Tuinsingel' geheten vanwege het nog ontbreken van de 'Tweede' - de Villastraat, de Oosterstraat en de Polderstraat, de voorloper van de Van Leeuwenhoekstraat. De Oostsingel is in de eerste decennia van het bestaan van het Singelkwartier de langste, breedste en enige zonder zijstraten. Zij heeft steeds een zeer uiteenlopende bebouwing gehad, lopend van enkele forse herenhuizen met twee etages tot kleine panden met één etage. Winkels zijn afwezig, behalve ooit op de hoek van de Oostsingel met de Singel. De aanleg begint met die van de genoemde 'genera tiegenoten' in het begin van de jaren tachtig van de I) Zie voor een indruk van de ontwikkeling van de Oostsingel in de beginjaren de achterpagina. Daar staat een kaart van het gebied rond 1886 en één van 1923. 116 Scyedam jaargang 39 nr. 4

Scyedam | 2013 | | pagina 4