negentiende eeuw vanaf de Singel. In het midden van dat decennium staan er nog enkele tientallen woningen, maar aan het eind van de eeuw bereikt de Oostsingel, die in die periode wordt gedempt, al zijn huidige lengte als hij stuit op een sloot die thans de Van Swindenstraat/singel vormt. Omdat er nu niet meer rechtdoor kan worden gebouwd, slaan de bouwers eenvoudig de hoek om en verrijst een achttal huisjes daar waar nu de Van Swindensingel begint. Deze 'winkelhaaksituatie' heeft tot eind van de jaren twintig van de vorige eeuw bestaan, waarna het rijtje deel van laatstgenoemde singel gaat uitmaken. De al of niet gerenoveerde pandjes met kleine tuinen staan er nog steeds. Eén ervan is in de buurt alom bekend vanwege de uitbundige tuinverlichting in de kersttijd. Beroepen verdeling We willen nagaan hoe de beroepensamenstelling van onze straat zich tot aan het midden van de twintigste eeuw heeft ontwikkeld. Daartoe hebben we voor tien verschillende jaren alle personen met of zonder beroep ingedeeld in een aantal voor de vraag relevante sectoren. Deze zijn: Jeneverindustrie en aanverwante bedrijven (J), Fabrieksmatige productie exclusief jeneverin dustrie (F), Middenstand, kleine zelfstandigen, SCHEEPSKLINKER (sector F) Met de komst van Werf Gusto in 1905, De Nieuwe Waterwegin 1914en Wilton Fijjenoord later in 1929, deden in Schiedam nieuwe beroepen hun intrede. De scheepsindustrie was van harte welkom want ze bood perspectief voor de brandersknechten, zakkendragers en al die anderen die in de inge zakte jeneverindustrie tot dan toe hun boterham hadden verdiend. Een van de nieuwe beroepen was dat van scheepsklinker. Op de werf werden schepen gebouwd met stalen scheepsplaten die de huid van het schip moesten gaan vormen. De scheepsplaten klonk men aan elkaar met robuuste klinknagels. Het was precisiewerk. De overlap van de met elkaar te verbinden platen moest worden voorzien van exact gelijke nagelgaten die werden geboord of geponst, want er mocht natuurlijk 0p cje j:0(;0 (jOUWer en (je aanhouder. (Foto: History geen druppel water tussen komen. De stalen klink- Navy. Mil.) nagel bestond uit een halfronde kop, een ronde massieve steel en weer een halfronde sluitkop aan de binnenkant van de huid. Het was arbeidsintensief werk dat in teamverband werd uitgevoerd samen met een douwer, een aanhouder en een klinker. De douwer haalde de hete nagels uit het kolenvuur en duwde die vervolgens aan de buiten kant in het gat. De aanhouder duwde met een zware voorhamer of dolly tegen de kop van de nagel om de slagen op te vangen van de klinker, die aan de binnenkant van de huid de sluitkop aan de nagel klonk. Door het afkoelen kromp de klinknagel waardoor de platen stijf tegen elkaar werden aangetrokken en er geen speld meer tussen te krijgen was. Omdat een schip in het water voortdurend in beweging is werden als extra maatregel de platen 'gekookt' om lekkage en roest te voorkomen. Met een kookbeitel sloeg men de rand van de ene plaat tegen de andere aan. I 18 Scyedam jaargang 39 nr. 4

Scyedam | 2013 | | pagina 6