Ruud Poels Restauratie Klokkenluiders woning In 2013 is het casco van de Klokkenluiderswoning van de Grote Kerk volledig gerestaureerd. Het hoekpand aan de Nieuwstraat 32 aan de voet van de toren werd in 1733 gebouwd naar ontwerp van stadsarchitect Arij van Bol'Es. Aanlegbolders langs Buitenhaven Bijna ongemerkt was interessant historisch "straat- meubilair" voorgoed verloren gegaan. Het betreft de grote gietijzeren ronde historische bolders langs de Buitenhaven. Aldaar werden door de Historische Vereniging Schiedam in 1998 nog 35 exemplaren geteld. Toen men in april 2013 met de herinrich ting van de Buitenhavenweg begon kon niet worden vermoed dat de bolders langs de kade uit de plannen waren geschrapt. Immers er zou een interessante looproute langs het water worden gerealiseerd tussen het historische centrum en de Nieuwe Maas langs de eveneens historische Buitenhaven. In het begin leek het er gewoon op dat ze hun plek aan de rand van het water zouden blijven innemen. In de buurt van de Buitensluis kregen 3 bolders weer een plek. Maar bij de vervolgwerkzaamheden aan het zuide lijk helft van de Buitenhavenweg bleken de daar aanwezige 10 bolders te zijn verdwenen. Informeren bij de gemeente Schiedam leerde dat verdere hand having niet in de plannen voorkwam. De Histori sche Vereniging heeft toen getracht de 22 bolders in het pas vanaf september uit te voeren noordelijk deel op wat voor manier ook te redden, ter plekke of met herplaatsing elders. Men bleek niet ongevoelig voor dit idee, hoewel aanpassing van de plannen een probleem kon zijn. Scheepstrossen dwars over het wandelpad naar de bolders: dat was toch niet de bedoeling. Met inspanning van diverse afdelingen bij de gemeente, de ontwerpers en de uitvoerder is het echter gelukt. De plannen werden aangepast, en voor elk der nog aanwezige bolders is een plek, nu vlak langs de rand van de kade gevonden. Het resultaat is verrassend, zo bleek in november. Ze zijn deels in de grond geplaatst en deels op de stalen rand van de kade gelast. Alles bijeen een prijzenswaardige uitkomst. De ouderdom van de bolders is zonder uitgebreider archiefonderzoek niet met zekerheid vast te stellen. Op oude prentbriefkaarten van de Nieuwe Haven en de Buitensluis uit de periode 1900 tot 1910 komen al exemplaren voor. Thans zijn in de gehele stad nog 88 bolvormige gietijzeren historische bolders aanwezig. Langs de Scyedam jaargang 40 nr. 1 27

Scyedam | 2014 | | pagina 27