kerk. Ten slotte kwam in 1965 boven de binnendeur van het toegangsportaal een raam met een tafereel. Alles uitgevoerd door het atelier van de Gebroeders Henderickx. Langzamerhand werden de opdrachten voor gebrandschilderde ramen minder. In de jaren vijftig kwam er een regeling dat voor representatieve rijks gebouwen anderhalf procent aan monumentale kunst moest worden besteed. Hiervan profiteerden ook glazeniers. Naast de aloude opdrachtgever de katholieke kerk traden nu ook protestantse kerken als opdrachtgever op. Vroeger was het ook heel gebruikelijk dat een bedrijf het pand opluisterde met een glas-in-loodversiering of dat bij een jubileum het personeel een raam aanbood. In Schiedam had je de bijzondere situatie dat er hier zo veel distilla teurs waren gevestigd (lange tijd omstreeks veertig) en zij werden voor het Atelier grote opdrachtgevers. Niet alleen voor hun eigen bedrijven ter versiering van hun pand. Ook bestonden er vroeger veelal een directe band met slijterijen en horecabedrijven. Maar het hele drankpatroon is veranderd en jenever speelt nog nauwelijks een rol. De broers Hendrinckx heilden zich niet alleen bezig met glas- en lood ramen maar ook met ander kunst vormen. Van André is een uit 1967 stammend reliëf bekend in de toen pas geopende pand van Wenneker in Roosendaal. In 1963 maakte hij voor de Goede Herderkerk in de Gorzen een wandschildering. Voor Herman Jansen vervaardigde hij Terra Cotta kabou ters. Kabouter was een jenevermerk van Jansen. Meijer en Stegeman maakten vroeger ook distilleer ketels en koperwerk. Het bedrijf bestaat al lang niet meer. Waar zullen de bronzen zijn, die André voor het bedrijf ontwierp en daar ook gegoten werden? Meer werken van Frits Henderickx André overleed in 1969. Frits richtte zich meer op bedrijven, ook voor keramiek kunstwerken. Een zeer grote opdracht waarmee Frits veel eer mee inlegde was de 'invulling' van een wand 23 x 4,5 meter in de hal van het nieuwe kantoor van Bols in Nieuw-Vennep. Dit bedrijf was verplaatst van Amsterdam en werd op 11 september 1970 geopend door prins Bernhard, waarbij ook het kunstwerk van Frits Henderickx werd onthuld. Dit bestond uit vele soorten glas, marmer en in totaal zestien vierkante meter koperen reliëfs. Belangrijk waren stukjes met mozaïeksteentjes. De bedrijfsschool van Wilton Fijenoord werd inge schakeld om de 1 mm dikke koperdelen te vormen aan elkaar te lassen. Er werd een bedrijf uit Steyl- Tegelen ingeschakeld om de mozaïekstukjes te maken en het aanbrengen van de wand. Met vier man werd een maand gewerkt om met een speciaal nylon gaas het kunstwerk op de wand te bevestigen. Om het Hierboven een raam in de typische 'Frits-stijl', die hem de naam 'de Chagall van Schiedam' opleverde. De stijl kenmerkt zich door een overvloed aan details en door de zwaar aangezette loodlijnen. Hier een raam dat werd vervaardigd in opdracht van de firma distilleerderij J.M. Melchers voor de door die firma geproduceerde jenever 'Locomotief'. (Foto: Johan Soetens) 46 Scyedam jaargang 40 nr. 2

Scyedam | 2014 | | pagina 10