Persoonlijk karakter aan de geschiedenis via nieuw ontdekte Schiedamse dagboeken Maarten Boelhouwers De Gusto. Spreek de twee woorden uit in de nabijheid van de wat oudere Schiedammer en ze doen een hoop stof opwaaien. Het verhaal van de opkomst en ondergang van het bedrijf geeft een groot inzicht in het Schiedam uit die tijd, maar is een reeds bekend ver haal. Dankzij de vondst van een serie dagboeken, waarin de schrijver zijn werkzaamheden noteert en omschrijft voor de werf Gusto in de jaren 1944 tot en met 1966, kan echter een per soonlijk inzicht verkregen worden in de tijd dat Schiedam bekend stond om haar scheepswerven. De scheepsbouw heeft zon tachtig jaar Schiedam een gezicht gegeven. De kranen, boortorens en schepen in aanbouw waren van verre boven de daken te zien. Vele Schiedammers waren werkzaam voor de werven, lid van een aan de werven gelieerde vereniging, zoals een sport- of muziekvereniging, of familie van een bij de werven werkzaam persoon. De jongere Schiedammer, zoals de schrijver van dit stuk, kent de Gusto en Wilton-Fijenoord alleen van verhalen, maar een duik in de geschiedenis van Schiedam toont al snel aan hoe belangrijk deze werven zijn geweest voor de stad. Een onderdeel van mijn stage voor het gemeentear chief Schiedam was het onderzoek naar de identi teit van een onbekende schrijver van tweeënveertig dagboeken, afkomstig van de werf Gusto. Één blik in een willekeurig dagboek maakt meteen duide lijk dat het om een werknemer van de Gusto gaat. De dagboeken behandelen de periode 1944 tot en met 1966, maar na 1945 missen er enkele delen. De boeken vervatten vervolgens het verhaal van de werkzaamheden van de man voor de werf weer in het jaar 1950. De opkomst en uiteindelijke onder gang van de werf komen dus niet aan bod in deze werken, maar een stukje van de uiterst interessante oorlogsperiode wordt wel behandeld. Tijdens het inventariseren van de boeken worden er enkele losse stukken gevonden. Deze zijn door gaans tussen de kaft en de voorste of achterste pagina geplaatst. De vondst van enkele pasfoto's uit de jaren zestig toont aan dat het om een reeds op leeftijd zijnde man gaat, mochten deze foto's van de schrijver zijn. Een handgeschreven brief gevonden in een ander dagboek is ondertekend met de naam Braad. Deze naam komt later nog een keer terug in de binnenkant van een kaft. Enkele uitgeknipte krantenartikelen uit de jaren zestig duiden er op dat de man betrokken was bij de zoektocht naar een waardige vervanger. De andere uitgeknipte kran tenartikelen lijken een uiting van trots te zijn. De artikelen bejubelen het werk van de werf Gusto. Deze artikelen geven echter niets weg over de iden titeit van de schrijver. De binnenkant van de kaft van meerdere boeken geven meerdere namen prijs, waardoor het maar de vraag is of Braad daadwerke lijk de schrijver is. De meeste boeken hebben op de beginpagina een vermelding van de in het werk beschreven maanden Werken voor Gusto 50 Scyedam jaargang 40 nr. 2

Scyedam | 2014 | | pagina 14