therapie. Het dagboek van Braad vermeldt elke dag het volgende: Banken en gereedschappen ingevet. Dit begint op twaalf december 1944. Uiteindelijk zijn Braad en de resterende werklui noodkachels gaan maken in maart 1945. De kou heeft Nederland dan niet meer in zijn greep,maar er is nog steeds een gebrek aan brandbare materialen waardoor bijvoor beeld koken een probleem wordt. Het is mogelijk dat deze kachels als alternatief kooktoestel dienden. Één klus wordt wel verricht in het begin van 1945. De firma Goris, een industriële wasserij gelegen aan de Lange Haven, bestelt een stoommachine. Een kraan op de werf wordt hiervoor gedemonteerd op verzoek van meneer Van Schelven en op orde van meneer Simons. Dit vindt plaats op 16 januari, maar de verzending wordt pas verricht op 17 februari. Pas op 13 maart wordt er weer melding gemaakt over de werkzaamheden voor Goris. Braad krijgt dan van meneer Simons de opdracht om de machine bedrijfs klaar te maken. De daarop volgende dagen wordt hier aangewerkt, maar er doen zich enkele problemen voor. Het eerste probleem is dat er een regulateur nodig is om de stoommachine te kunnen laten func tioneren, maar er zijn geen regulateurs voorhanden. Simons improviseert en besluit uiteindelijk dat de regulateur uit de kleine compound machine op de werf Gusto gehaald kan worden. Dit vergt enkele dagen aan arbeid, waarna het volgende probleem zich voor doet. De wasserij Goris heeft een nieuwe fundering nodig waarop de machine kan komen te staan. Echter is er te weinig stroom waardoor deze order niet uitgevoerd kan worden. Tevens is er een grotere riemschijf nodig voor de machine van Goris en een wisselstroom dynamo. Al deze problemen worden verholpen door de nog aanwezige machines op de werf te kannibaliseren. Uiteindelijk struikelen Braad en Simons bijna over uitbestede werkzaam heden aan Wilton-Fijenoord. Deze zijn dusdanig traag met de levering dat Nederland wordt bevrijd voordat Wilton-Fijenoord het afkrijgt. Het gehele project in wasserij Goris wordt kort na de bevrijding opgeleverd. Opmerkelijk is de neutrale toon vlak voor, op en na 5 mei. De woorden van de heer Braad uiten geen vreugde, maar blijven strikt zakelijk. Dit insinueert echter niet dat de heer Braad er foute sympathieën op nahield. Zijn vrouw, de moeder van zijn kind, is recent overleden en waar het een ommekeer voor de meesten zal zijn geweest, kan het voor de heer Braad aangevoeld hebben als iets wat te laat is gekomen. Omdat er geen persoonlijk inzicht wordt gegeven, maar slechts een uiterst feitelijke en zakelijke repre sentatie van de dagelijkse realiteit, is het lastig om hier een oordeel over te vellen. De enkele keer dat Braad een mening geeft is op 9 mei. Hij neemt de inven taris op en merkt dat het aantal riemen niet klopt. Hij schrijft dat de Duitse wacht deze moeten hebben verkocht of geruild. Een andere leuke vermelding op deze dag is het volgende: "er wordt nog steeds op de Canadezen gewacht in Schiedam". Braad heeft zijn dagen niet op de Koemarkt doorgebracht zoals vele andere Schiedammers, maar de komst van de Canadezen heeft ook hem bezig gehouden. De dagboeken van Braad werpen jammer genoeg geen nieuw licht op de geschiedenis van de werf Gusto ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Zijn contact met de Duitsers blijft beperkt tot lagere officieren, zoals Goroscheroski, en in de jaren 1944 en 1945 werd er niet meer gewerkt aan noemens waardig oorlogsmateriaal, zoals de motorboten die in de eerste jaren van de oorlog zijn afgebouwd voor de Duitsers. Hierdoor is de informatie die gegeven wordt over de dagelijkse werkzaamheden enigszins teleurstellend. Misschien is dit echter de verkeerde benadering. De dagboeken schetsen een beeld van een man die probeert te overleven. En niet alleen hij, maar ook zijn omgeving. Er wordt samenge werkt door de mensen op en rondom de werf, en op momenten doen zelfs de Duitsers mee. De bitter- harde realiteit van de laatste oorlogsmaanden brengt naar voren wat de oorlog voor de meesten moet zijn geweest: een tijd van overleven. Enkele personen zullen ongetwijfeld hebben geprofiteerd van de situatie, maar prettig zal deze tijd voor de doorsnee werknemers van de werf Gusto niet zijn geweest. Scyedam jaargang 40 nr. 2 53

Scyedam | 2014 | | pagina 17