Ereschildje voor de Babbersmolen Op zondag 11 mei 2014 werd als feestlijke afsluiter van het Molenweekeinde 2014 een ereschildje toege kend aan de Stichting de Schiedamse Molens voor de zeer geslaagde restauratie van de Babbersmolen. Dat was de kroon op het werk van de stichting, die Nederlands oudste nog bestaande stenen polder molen in volle glorie hersteld heeft. De Babbermolen werd gebouwd in 1710 en stond sinds 2003 op de lijst van rijksmonumenten. Niet, dat er op dat moment nog veel vande molen over was. Veel meer dan een molenromp, ontdaan van vrijwel alle herkenbare elementen die een poldermolen zijn karakter geven, was het niet meer. Dat was voor de stichtibg De Schiedamse Molens geen beletsel om de molen aan te verwerven. In 2008 startte na vier jaren van voorbereiding de restauratie van de romp, de vervanging van balklagen en het plaatsen van de koningsspil. In 2012 werd het buitenwerk aangebracht en werden de balie, de kap en het staartwerk, alsmede de wieken aangebracht. Onder andere in de Scyedam van december 2013 Wim Schelberg Ruud Poels verscheen over de geschiedenis en de restauratie een uitgebreid artikel. De historische vereniging roemde de grondigheid en precisie van de restauratie. Die leidde ertoe dat de molen eind november 2012 na een perdiode van onttakeling die 88 jaar had geduurd weer kon draaien en dat het dus mogelijk werd om op wind kracht water van de molensloot op te pompen naar de Poldervaart. Tussen 1924 en 1956 gebeurde dat op een dieselmotor. Op 29 augustus 2013 werd daad werkelijk voor het eerst weer water door de molen gepompt naar de Poldervaart en op 18 oktober 2013 werd de molen weer officieel in gebruik genomen. Voorzitter Reinard Maarlevelt van de historische vereniging Schiedam reikte het schildje uit en gaf daarbij bovendien een toelichting op de motivatie van de vereniging om aan De Schiedamse Molens dich schildje uit te reiken. Namens de vereniging werd het schildje op de molen aangebracht door Trudy van den Akker-de Jager, oud-voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam. De gerestaureerde Babbersmolen tegen een drei gende, typisch Hollandse lucht op de dag van de uitreiking van het ereschildje. (Foto: Paul Sporken) 54 Scyedam jaargang 40 nr. 2

Scyedam | 2014 | | pagina 18