Lyceum Schravenlant in de voetsporen van 'De Wiven van Sciedamme' De 13-jarige Yasmina luistert aandach tig naar haar docent geschiedenis. De klas zit die vrijdag in april niet in de schoolbanken van Lyceum Schra venlant. Nee, de eersteklassers staan stil bij de ruïne aan het Broersvest en proberen zich voor te stellen hoe het kasteel eruit zag in de dertiende eeuw. Deze dag volgen zij in het centrum van Schiedam de sporen van twee bijzon dere vrouwen uit de Middeleeuwen: Vrouwe Aleida en Liduina. Het project 'De Wiven van Sciedamme' slaat aan bij de jeugd. "Ik loop hier altijd langs op weg naar de bibliotheek maar nu weet ik pas wat dit is", wijst Yasmina op de ruïne. Onder het motto 'Erfgoedspoor: boek dicht en klas uit!' worden in Zuid-Holland diverse educatieve projecten aangeboden waarbij scholen de culturele Marianne Ames omgeving en lokale erfgoedinstellingen gebruiken. Het Gemeentearchief Schiedam heeft dit idee uitge werkt in het project 'De Wiven van Sciedamme'. In de voetsporen van vrouwe Aleida en Liduina bezoeken de leerlingen de Liduina Basiliek, de Grote of Sint Jans- Kerk, de kerktoren, het Gemeentear chief Schiedam en de Oud-Katholieke kerk Huis te Poort. De scholieren smullen van de verhalen. Het beklimmen van de 202 treden van de toren van de Sint Janskerk is één van de hoogtepunten. Niet voor niets werd het Gemeentearchief eerder als 'beste erfgoedinstelling' bekroond met de Erfgoedspoorbokaal. Spelenderwijs maken de leerlingen kennis met het Schiedamse erfgoed. Koster Hans Schneider van de Grote of Sint Jans- Kerk vindt het haast vanzelfspre- Brugklassers van Lyceum Sgravenlant bij het brons waarin Theresia van der Pant Vrouwe Aleida verbeeldde, van der Pant werd geboren in Schiedam op 27 november 1924; ze overleed op 4 februari 2013 in Amsterdam. (Foto; Marco Spruit Bleeker). Scyedam jaargang

Scyedam | 2014 | | pagina 22