tot stand. Voor die tijd ging het om een strafbare daad, waarbij de strafmaat voor de op te leggen gevangenis straf nog niet vast lag. Arie Tazelaar was de zesde dienst weigeraar. De Schiedamsche Courant nam het bericht uit het weekblad Vrede op, vermoedelijk omdat Arie Tazelaar een Schiedammer was. Arij Tazelaar Arij Tazelaar (roepnaam: Arie) was op 27 oktober 1882 geboren als zoon van Cornelis Jacobus Tazelaar en Maria van Schijndel. Het gezin woonde ten tijde van Arie's geboorte in de Lelie- staat 30, maar is nadien nog enige malen verhuis. Arie was het zesde kind in het gezin dat uiteindelijk naast Arie nog vier meisjes en drie jongens telde. Vader was afkomstig uit Ooltgensplaat uit een orthodox protestants gezin. Diens grootvader, die boer was, had geweigerd om een bliksemafleider op zijn boerderij te plaatsen met als gevolg dat de boer derij door blikseminslag afgebrand was. Vader was Nederlands Hervormd en kerkte bij de Nederlandse Protestanten Bond, waarvan Frangois HaverSchmidt de voorganger was. In een interview dat in 1962 plaatsvond ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag, haalde Tazelaar de volgende herinnering op: "Ik zelf liep catechisatie bij dominee HaverSchmidt. Je weet wie dat was: Piet Paaltjens. Wat kon die man heerlijk vertellen. Wij wisten niet dat hij dichter was, wij genoten alleen van zijn verhalen.". In dat interview vertelde hij ook over de huiselijke toestand en sociale omstandigheden. Om daarvan een indruk te geven, geven we een lang citaat: "De verhouding tussen mijn ouders was niet goed. Mijn vader was namelijk brandersknecht; hij liep overdag in de branderijen en kwam dan dronken thuis. Enige malen heeft hij mijn moeder de deur uitge gooid; moeder is toen met de kinderen ingetrokken bij de oudste dochter die getrouwd was. Ten slotte Op een schip van de Koninklijke Nederlandse Marine (1897); afbeelding van verschil lende uniformen van de marine aan het eind van de negentiende eeuw, toen Arie Tazelaar er dienst nam. (Afbeelding: Wikipedia. Vrij van auteursrecht) Scyedam jaargang 40 nr. 2 61

Scyedam | 2014 | | pagina 25