I> 1 Friese plaques IBP Br in Suzanne Klüver In het Stedelijk Museum Schiedam wordt hard gewerkt aan de ontslui ting van de diverse objecten. Zo wordt de collectie keramiek onderzocht op het gebied van origine en haar rol in de Schiedamse geschiedenis. Suzanne Klüver'1 bespreekt in dit artikel twee zogenaamde 'plaques' van Fries aarde werk. De plaque is een plaat die wordt gebruikt als wand versiering. Vaak wordt een dergelijk object gebruikt als herinnering aan een gebeurtenis. Een plaque kan gemaakt zijn van verschillende materialen zoals brons, zilver en keramiek. Vanaf de acht tiende eeuw worden er plaques geproduceerd door plateel- en majolicafabrieken in onder andere Delft en Makkum. De oudst bekende plaat die gemaakt is in Makkum dateert uit 1753.2' In het Stedelijk Museum Schiedam bevinden zich verschillende soorten 'herinneringskeramiek' met Schiedamse onderwerpen. Op de pagina hiernaast is een plaque te zien in de vorm van een cartouche die bestaat uit twee c-voluten.3' Op de plaat staat het Huis te Mathenesse, ook wel Huis te Riviere genoemd, geschilderd met daaronder de benaming. Ook staat er een jaartal: 1560. Op de andere plaque is hetzelfde gebouw afgebeeld, alleen 279 jaar later als ruïne. Op de achterkant van beide plaques is een merk van twee gekruiste T's te zien, te herkennen als dat van de gebroeders Tichelaar in Makkum. Dit fabrieksmerk is te dateren rond 1890, maar op de plaque met de ruïne is onder het merk ook het jaartal 1909 te zien. Soms werd er ook een signatuur van de schilder aan toegevoegd. Tegenwoordig maakt de aardewerkfabriek van Tichelaar alleen nog keramiek gericht op architectuur, kunst en vormgeving en is het bedrijf gestopt met de productie van ambachte lijk aardewerk als tegels en plaques. De gebroeders Tichelaar adverteerden zichzelf op hun eigen briefhoofd, dat dateert uit 1900, als 'fabri kanten van Delftsch aardewerk'.4' De term 'Delfts' gaat niet over de productieplaats, maar wordt over heel de wereld gebruikt als aanduiding voor objecten van blauw-wit aardewerk.5' Het onderwerp betreft lokale geschiedenis, iets dat vanuit commercieel oogpunt niet interessant is om in de standaard productie van een Friese fabriek op te nemen. Deze plaques zijn daarom hoogstwaarschijnlijk in opdracht gemaakt. Helaas is tot nu toe onbekend wie deze opdracht heeft gegeven en waarom ze zijn gemaakt in 1909. In de volgende paragraaf wordt wel ingegaan op het vermoedelijke voorbeeldmate riaal van de set plaques. Interessant is dat de plaques samen de ontwikkeling van het Huis te Riviere laten zien. De toeschouwer wordt geconfronteerd met de geschiedenis van dit 1) Suzanne Klüver is kunsthistoricus en werkzaam als junior conservator Blauw bij Museum Prinsenhof in Delft. Daarnaast is zij vrijwilliger bij het Stedelijk Museum Schiedam en onderzoeker op het gebied van Aziatische keramiek, www.suzannekluver.nl 2) Tichelaar 2004, p. 38 3) Een voluut is de kruisvormige of spiraalvormige versiering op de bekroning (voluut) van een Ionische zuil of Korinthische zuil. Kapitelen met een dergelijke vorm worden voluutkapiteel of krul- kapiteel genoemd. In de Renaissance en de Barok werd het ook wel als decoratie op de hoeken van topgevels gebruikt. 4) Tichelaar 2004, p. 17 5) Vergelijk dit met het woord 'Schiedam' dat wereldwijd gedu rende lange tijd werd gebruikt om jenever aan te duiden. 64 Scyedam jaargang 40 nr. 2

Scyedam | 2014 | | pagina 28