pier?denckx maar ook werden veel ramen voor horecabedrijven gemaakt, waarmee zij soms een sterke band hadden. Maar zij hebben ook kerkramen gemaakt. Voor de vroegere Liduinakerk werden tien Liduinaramen, samen meer dan honderd vierkante meter, gemaakt. Dat was in 1953-1954. Helaas werd vijftien jaar later, in 1969, deze kerk die vooral ook als Fran- kelandse kerk bekend stond, gesloopt. Hoewel het kerkbestuur de gebroeders op het laatst nog wel de gelegenheid had geboden er iets van te redden, was het allemaal te kort dag. Zo is het puin, inclusief de glasscherven, gebruikt om een parkeerterrein in Schipluiden te verharden. Aan deze ramen was waarschijnlijk vooral de naam van André, een fijnzinnig en begaafd ambachtsman verbonden. Jaren vóór hun verwoesting stelde Distilleerderij Wenneker ruimte beschikbaar om de ramen samen te stellen. De broers hadden in 1949 hun glazenieratelier op de Oude Sluis betrokken. Frits Henderickx ontwikkelde zijn eigen stijl, gedurfder, en waar de contouren van de loodtrace- ringen een wezenlijk onderdeel van de voorstelling uitmaakten. Op zijn ontwerpen is de invloed van de schilder Chagall te herkennen. De naam van Frits is verbonden met kerkraam-ontwerpen in Singelkerk. In 1960 werden vijf vensters gemaakt voor de doop kapel, waarvan drie met taferelen. In 1962 volgden acht ramen van stukjes gekleurd glas in verschillende patronen. Deze kwamen in de twee zijbeuken van de Op de pagina hiernaast (boven) het jubileumraam ter gelegenheid van 250 jaar Distilleerderij Duys Co. 1797-1947, aangeboden door het personeel. Hierboven vier van de bekende merken van de firma: 'Ouwe Duys', 'Mammouth', 'Banjo' en 'Fijnproever'. Het raam werd ontworpen en uitgevoerd door de gebroeders Henderickx, Schiedam. Het bevindt zich in de collectie van het Jenevermuseum Schiedam. In de inzet de signatuur van de gebroeders Henderickx op dot glas-in-loodkunstwerk. (Foto's: Johan Soetens) i< GEBR.' I: SCHIEPAA Scyedam jaargang 40 nr. 2

Scyedam | 2014 | | pagina 9