hij een plan om ten oosten van de stad een grote haven en aansluitend een verbinding met de Schie te realiseren. (Zie het kaartje op de pagina 128). Hiermee zou ook een ander nijpend probleem tot oplossing komen. De grote watervervuiling. De voorgestelde tachtig meter brede haven was haaks op de rivier en daarom moeilijk toegankelijk, had de ervaring in Rotterdam geleerd. Maar de raad vond het veel te duur en wees het af. Men verweet zelfs de burgemeester met dit plan zijn oud idee dat hij bij zijn vorige gemeente niet kon realiseren, alsnog tot uitvoering te willen brengen, want deze haven lag geheel in de vroegere gemeente Mathenesse. Al bij de voorgestelde annexatie van deze gemeente, waarvan hij een groot voorstander was, had de burgermeester harde aanvaringen met raadsleden gehad. Gedu rende zijn hele burgermeesterschap stond hij op voet van oorlog met een deel van de raad en zelfs met enkele wethouders. Als hij wat meer tact had gehad en wat minder zelfingenomen was geweest, dan was Schiedam misschien een andere stad geworden. Want hij had wel een vooruitziende blik. Hij zag Rotterdam groeien met zijn haven en dacht aan een samenvoeging van deze stad met Delfshaven en Schiedam tot één grote waterweggemeente: een wereldstad aan de Maas met voor Schiedam een prominente rol. Hier kregen en krijgen nog altijd sommige Schiedammers koude rillingen van. Men begon ook over een waterleiding te praten. Maar al spoedig bleek, dat een aantal branders wel aan een soort waterleiding dacht, maar dan van ongefilterd "vers" Maaswater en dan slechts leidend naar hun eigen bedrijven! Een groot voorstander van de water leiding was burgermeester Van Dijk van Mathenesse, en dit gold als een van de weinige successen in zijn lange periode als burgermeester. Want na veel gedoe is er toch in 1886 een waterleiding gekomen, in het voormalige Nieuw Mathenesse. Deze heeft later plaats moeten maken voor de door Rotterdam op geannexeerd terrein gestichte haven. Zo ging deze stad, via het nog altijd bestaande pompstation aan de Rotterdamse dijk, aan Schiedam water leveren. Plan Schotel Een van de plannen om een behoorlijke doorstro ming te krijgen was het plan van de Rotterrdamse ingenieur J. Schotel. (1887) Dit behelsde een afvoer kanaal vanaf de Schie naar de Maas, ten Westen van de stad. (Zie het kaartje op pagina 128) Dit hield ook in onteigeningen van woningen en grond. Maar ook moesten er enkele duikers en bruggetjes komen. Er zou dan ook een stoomgemaal en twee hevelcentrifugaal pompen van ieder 100 m3/minuut moeten komen die in normale omstandigheden het water bijna twee meter moesten opvoeren, maar bij sterke noord-noordwestenwind kon dit wel eens meer dan drie meter worden. In hetzelfde gebouw kon ook een kleinere pomp voor de afwatering van de polder Nieuwland kunnen komen. Een onderdeel van zijn plan een grote schutsluis in de Schie. Om te voorkomen dat het vervuilde water het boezemwater van de hoogheemraadschappen zou verontreinigen. Er zouden twee schutkolken komen, waarvan de grootste drie spoelingschuiten breed en zes lang zou worden. De capaciteit zou zo groot zijn dat alles slechts tien minuten oponthoud zou vergen, maar "...hierbij is gerekend, dat alles geregeld gaat en de schippers der spoelingschuiten medewerken om storingen te voorkomen, hetgeen wel een weinig in strijd met de natuur dier menschen schijnt te zijn.". Min of meer los daarvan zou ook een stoomgemaal in plaats van de watermolen voor de afwatering van de polder Oud Mathenesse moeten komen. En de inlaatcapaciteit van de duiker in de Frankelandse dijk zou verdubbeld moeten worden. Een onderdeel van zijn plan was ook om op het punt waar de aftak king van de sloot naar Zijlstraat begon in de duiker van Korte Haven-Vellevest er een soort bedienbare verdeelstation kwam. Dit om het water te leiden naar waar het meest nodig was. De inlaatduiker was nog altijd afhankelijk van de toestemming van Schieland, maar men hoopte op een soepele opstel ling door de sluis in de Schie en het geprojecteerde afvoerkanaal met gemaal. De reden dat Schotel het afvoerkanaal niet in het oosten situeerde is dat daar vlakbij juist daar de inlaat voor de nieuwe waterlei- 130 Scyedam jaargang 40 nr. 4

Scyedam | 2014 | | pagina 22