■n£ waar. Mogelijk dat hij dit pas voor het eerste keer deed want het is niet denkbaar dat hij alle vorige keren degene was die de pamfletten verspreidde maar daar komen we later misschien wel achter. Hij werd onmiddellijk naar de Hoofdwacht gebracht en intussen werden bij het kaarslicht de papieren die hij had gegooid goed bekeken. Het bleek dat ze precies dezelfde waren zoals eerder al door mij beschreven. Zo was er het pasquil 'Aanmaning ter Vereniging en Verzetting van Neerlands Burgers tegens de geweldenaryen der Engelschen, Holland 1794' en het eerder genoemde 'de Patriotten aan hun misleidde medeburgers'. Daarna is alles heel snel en accuraat verlopen, er waren rond die tijd geen andere mensen op de Markt en evenmin zijn er andere offi cieren of schutters op de wacht verschenen. Zo mijn vriend, werkt de barmhartige voorzienigheid! Langs wegen en met middelen die we niet begrijpen maar voor het heil van een goede zaak van het vader land! Van dit bijzondere geval werden onmiddellijk de burgemeester en hoofdofficier in kennis gesteld die daarop bevel gaven om de gevangene naar de Sint Joris Doele over te brengen om hem in civiele gijzeling6' te plaatsen. Voordat dat gebeurde moest de gearresteerde door de Schout worden onderzocht om te zien of deze nog meer papieren bij zich had. Het bleek al snel dat hij nog negen gedrukte boekjes van vier bladzijden bij zich had zoals 'Aanma ning ter Vereniging en Verzetting van Neer lands Burgers tegens de geweldenaryen der Engelschen, Holland 1794'. Daarbij ook vijf vellen drukwerk 'de Patriotten aan hun misleidde medebur gers' en nog drie grote vellen drukwerk die door de Fransen voor de zogenaamde Neder landse Bataven, en in het bijzonder aan de Amsterdamse burgers was gericht met God en mens onterende teksten, tegen ons vermaarde Oranjehuis. Het betreft de verfoeilijke geschriften uit Empel7' van de 20e Vendimaire8' (12 oktober 1794), getooid met de namen van Bellegarde en la Combe St. Het Kruitmagazijn aan de Nieuwe Haven, thans ter hoogte van de Lange Nieuwstraat op de latere locatie van "Rustenburg" en nadien van het politiebureau. Links marcheert de schut terij. Rechts van de hoofdingang staat een houten paard, een strafwerktuig voor ongehoor zame schutters en burgers. De slachtoffers werden over de rug van het paard gelegd en gegeseld. (Omstreeks 1753, maker: Arent Vink, gemeentearchief Schiedam, beeldnr. 60503) mede de Republikeinen werden betiteld. 6) Een civiele gijzeling of het ten uitvoer leggen van lijfsdwang is het zwaarste dwangmiddel dat het civiel recht kent. Hierbij wordt een persoon opgesloten voor een bepaalde termijn. 7) In Empel, bij 's-Hertogenbosch hadden de Fransen in 1794 hun hoofdkwartier. Heinrich Joseph Johann Graf von Bellegarde was een Oostenrijks maarschalk. In 1793-1794 vocht hij in de Eerste Coalitieoorlog in de Nederlanden. Jean-Pierre Lacombe-Saint- Michel was divisiegeneraal in het Franse leger. 8) Vendémiaire was de eerste maand van de Franse Republikeinse Kalender die afwijkt van de Gregoriaanse kalender en betekent Wijnmaand, oktober. Scyedam jaargang 40 nr. 4

Scyedam | 2014 | | pagina 8