De voorgevel van het ontwerp uit 1818181 heeft een classicistische opbouw, waarbij de onderste zone wordt opgevat als een podium of piëdestal. Deze zone wordt beëindigd met een cordonlijst.'9' Hierin is centraal de entree aanwezig. Deze indeling vormt een vereenvoudiging van een gevelschema dat ook zichtbaar is in de Sint Catharinakerk in Amsterdam.20' De middenrisaliet is voorzien van een gekoppelde Ionische pilasterstelling met een fronton. Op de cordonlijst staan drie rondboog vensters Op het geknikte schilddak staat aan de voorzijde een eenvoudige dakruiter met koepeldak. Aan weerszijden van de kerk is een muur aanwezig met links een toegang tot een steeg en rechts een overdekte gang met biechtkamers. De voorgevel en de zijmuren staan in een rechte rooilijn, waardoor deze architectuur zich vlak zou hebben vertoond in het straatbeeld. De knik in de gevellijn kwam hier door te liggen bij de overgang tussen de kerkmuur en Lange Haven 74 (Jenevermuseum). De gebogen rooilijn ter plaatse liet ruimte om een gevel met meer reliëf te maken en zo een meer sprekende architec tuur te bewerkstellingen. De beschikbare ruimte werd met het uiteindelijk uitgevoerde ontwerp van Tollus op gelukkige wijze ten volle benut. Groter dan gepland In het gerealiseerde ontwerp werd de voorgevel van de kerk naar achteren gelegd, zodat aan de voorzijde mee dan voldoende ruimte ontstond voor een portiek met vrijstaande Dorische zuilen. Deze portiek stond aan de voorzijde in de rooilijn. De beide zijmuren verbonden deze gevel met de rooilijn van de naast gelegen panden en zwenkten naar binnen. Op deze wijze werd voor het gebouw haast een pleintje gecre- Detail hoofdgestel kapel op de begraafplaats Sint Petrus Banden, in 1829-1830 gebouwd naar ontwerp van Adri- anus Tollus. Onder de kroonlijst zijn de mutuli met guttae te zien. Dit element is ook in een zelfde vormgeving te zien op de kroonlijst van de Havenkerk. (foto auteur) 18) Afgebeeld op de achterpagina van dit magazine. 19) Een cordonlijst is een uitspringende lijst langs een gevel om verdiepingen te markeren of als verlenging van dorpels. De lijst is zodanig vormgegeven dat ze door schaduwwerking de horizon tale geleding van een gevel onderstreept. 20) Zie de afbeelding op pagina 7. Scyedam jaargang 41 nr. 1 13

Scyedam | 2015 | | pagina 13