eerd op de kade. De knik in de rooilijn werd geac centueerd door de peristyle De dakruiter kreeg in het uitgevoerde ontwerp een voornamere vorm, door de toevoeging van een extra geleding en een rijkere vormgeving met pilasters en zuilen. De veranderingen hadden ook betrekking op de opzet en grootte van de kerkzaak In de eerste ontwerptekeningen is een gebouw te zien op een volledig rechthoekige plattegrond onder een hoofdkap. De kerkruimte heeft een breed midden schip onder een tongewelf, met aan weerszijden twee smallere zijbeuken voorzien van kruisgewelven. De binnenruimte wordt geleed door de Ionische zuilen en halfzuilen met een boogstelling. Het koor en de bijbehorende nevenruimtes zijn in de grondvorm van de plattegrond opgenomen. De naastgelegen bijbelgang wordt hieraan aangebouwd en is gedekt met een lessenaarsdak. Het gebouw heeft een eenvoudig modulair geometrische opzet, waarbij het middenschip tweemaal zo breed is als de zijbeuken. Het gebouw is zeven traveeën diep, waarbij aan de kerkzaal aan beide zijden zes vensters zijn voorzien. In de laatste travee is het halfronde koor aanwezig en twee nevenruimtes. Boven deze nevenruimtes zijn balkons gepland, die uitkijken op het koor. Een vergelijkbare opzet is bekend van de St.-Theresia van Avilakerk in Den Haag, gebouwd in 1840 naar ontwerp van Tieleman Franciscus Suys (1783-1861). In de noordgevel, achter de altaren, zijn drie vensters getekend, waarvan één direct achter het hoogaltaar. De overige vensters kwamen uit op de balkons. Bij de uiteindelijke uitvoering wordt het kerkgebouw een stuk groter. Het hoofdgebouw blijft weliswaar zeven traveeën of modulen diep, maar het koor werd nu ondergebracht in een uitbouw onder een eigen kap. De eigenlijke kerkzaal ontving zo aan beide zijden licht door zeven vensters. De nevenruimtes werden nu als aparte aanbouwen in de 'oksels' van X kerkzaal en koor gezet. Daarmee vervielen ook de daar aanwezige balkons. De overige opzet van een rond koor, de toepassing van Ionische zuilen en de vorm van de gewelven en dergelijke bleven gehand haafd. Ook het venster achter het hoogaltaar is gehandhaafd en uitgevoerd.2,) Dit venster werd in 1844 dichtgezet, toen aan de achterzijde de pastorie werd gebouwd. Dit verklaart ook de diverse verfraai ingen die na 1844 werden uitgevoerd aan het hoog altaar. Een prachtig altaarstuk in een monumentale ombouw werd geplaatst. Betekenis Havenkerk Het kerkgebouw bleef na de oplevering in concept goeddeels intact. De gevelarchitectuur van de Haven- Adrianus Tollus, (niet uitgevoerd) ontwerp voor de platte grond van de Sint Jan de Doper in Schiedam, 1818. In de eerste ontwerptekeningen is een gebouw te zien op een volledig rechthoekige plattegrond onder een hoofdkap. (Nationaal Archief) .r v./.j T-Vtrr 7» a-. Adrianus Tollus, doorsnede Sint Jan de Doper in Schiedam met zicht op de altaarwand, 1818. Links en rechts van het hoogaltaar zijn balkons aanwezig. De binnenruimte wordt geleed door de Ionische zuilen en halfzuilen met een boog stelling. (Nationaal Archief) 21) Dit venster is bij recent onderzoek aangetroffen. Scyedam jaargang 41 nr. 1 15

Scyedam | 2015 | | pagina 15