Gratis Thema Wandeling Liduina van Schiedam geen gevolgen voor de hoofdstructuur van het kerk gebouw. Daarmee onderscheidt de Havenkerk zich van de andere kerkgebouwen van Tollus. De kerk in Rijsenburg werd diverse malen vergroot, zodat het ruimtelijk concept van Tollus verloren ging. Alleen de voorgevel en het schip zijn nog herken baar. Hetzelfde gold voor de Sint Willibrordus in Den Haag, die in 1863-65 werd uitgebreid met een nieuw transcept en koor naar ontwerp van architect Theo Molkenboer (1796-1863) en in 1911 wederom een nieuw koor kreeg naar ontwerp van Jan Stuyt (1868-1934). Hiermee was het concept van de kerk al aangetast. In 1972 werd de kerk wegens bouwval ligheid gesloopt. Hiermee is de Havenkerk de enige kerk van architect Tollus dat in gave staat bewaard is gebleven. Van de andere vroege rooms-katholieke kerkbouw is weinig over. De Duif in Amsterdam werd al in 1858 vervangen door een nieuw gebouw terwijl de Sint Catharinakerk in diezelfde stad in 1939 werd gesloopt. Hierdoor is de Havenkerk een zeer vroeg en gaaf bewaard en daardoor uniek voor beeld van rooms-katholieke kerkbouw, dat indertijd door zijn omvang en monumentaliteit grote indruk maakte. Zaterdag 1 1 april 2015, 14:00-16:00 uur start VVV SPS, Buitenhavenweg 9 Altijd al alles willen weten over Nederlands bekendste stadsheilige Liduina? Loop eens mee met de 'Liduina" thema wandeling, door het historische centrum en breng een bezoek aan de Grote- of St. Janskerk* en natuurlijk aan de Liduina Basiliek*. (*niet mogelijk tijdens trouw- en rouwdiensten) De gratis wandeling met gratis goodiebag na afloop, start om 14.00 uur bij het VVV/SPS kantoor, Buitenhavenweg 9. Na deze boeiende, anderhalf uur durende wandeling bent u weer terug bij het startpunt. In het kader van het gemeentelijk themajaar 2015 Liduina van Schie dam organiseert Stichting Promotie Schiedam een reeks interessante wandelingen olv een enthousiaste deskundige gids. De eerstvolgende wandeling is op zaterdag 2 mei. Scyedam jaargang 41 nr. 1 17

Scyedam | 2015 | | pagina 17