Een almanak (s)preekt Dick van Wassenaar Een almanak is een kalender of tijdwijzer die een lijst bevat met de dagen van het jaar, met vermelding van de weekdagen, zons-op- en ondergangen, maanverwis- selingen, zons- en maansverduisteringen, planetenstanden, kerkelijke en wereldlijke feestdagen, heiligendagen, marktdagen enzovoorts. Het verschijnt meestal in de vorm van een jaarboekje waarin tevens an dere bijzonderheden van algemeen belang vermeld worden zoals dienstregelingen en openingstijden van overheidsinstellingen, posttarieven en weersvoorspellingen. Van ouds maken van almanakken ook andere elementen deel uit, zoals kronieken, proza of poëzie ter ontspanning of simpelweg moppen. In veel plaatsen werden al sinds de zestiende eeuw almanakken uitgege ven. In de negentiende eeuw beleefden almanakken een hoogconjunctuur. Almanak Schiedam voor 1839 In het jaar 1838 verscheen, voor de prijs van één gulden, bij de protestant Marinus Goude (1810- 1850), stadsdrukker en boekverkoper op de Grote Markt in Schiedam, de tweede editie van de Schie- damse Almanak voor 1839. Daarin was opgenomen, naast een groot aantal lijsten met allerhande feite lijkheden over aanstaande gebeurtenissen, ook een grote hoeveelheid zogenaamd Mengelwerk, 'letter kundig werk van allerlei aard', waarvan we er in dit verhaal één specifiek uitlichten. Het betreft 'Het sermoen over vrijen', samengesteld uit Vaderland- sche Spreuken en spreekwoorden, geschreven door Pieter van Waesberge, geboren op 22 mei 1792 te Rotterdam en overleden op 14 september 1841. Hij was sinds 1832 stadsdrukker te Rotterdam die daar naast ook de poëzie beoefende. Het sermoen over vrijen Een sermoen is bij definitie een leerrede met een vermanend karakter en dat heeft het zeker ook in deze tekst van Van Waesberge. Het bijzondere aan zijn tekst is dat het geen verhaal is maar een opsom ming van schalkse en moraliserende spreuken en wijsheden voor ouders en hun kinderen die betrek king hebben op het vrijersspel en de eerbaarheid. Waarschuwingen en aanwijzingen die we in de 21ste eeuw zo gauw niet meer zullen tegenkomen. Hierbij een paar korte voorbeelden uit de tekst. Vaders en moeders Voor vaders en moeders heeft hij een groot aantal spreuken in petto. Hij begint als volgt: "Kinderen zijn een zegen des Heren, maar zij houden de noppen (oneffenheden) van de kleren!". Hij vervolgt: "Een jonge maagd wordt ras gevraagd, altijd zijn er die er een sprong naar willen wagen, voor al wanneer uw schoorsteen rookt, want daar zegt men is het best vrijen.". En wat verder in de tekst: "Als er veel haaien op de kust komen dan wordt het vaarwater gevaar lijk; klampt men u aan boord om prijs te maken, houd dan een oog in 't zeil, en klem de helmstok vast in de vuist; want der kinderen eer is de kroon der ouderen; maagdeneer voor al is wonder teer, eens verloren keert zij nimmer weer.". Na nog veel meer goede adviezen en waarschuwingen besluit hij met het volgende: "Al gij die uwe kinders voet, Let wat je segt en wat je doet; Want wat het zij, en hoe het gae De sone doet den vader nae, De dochter gaet haere moeders gangh En dat haer gantsche leven langh." Lieve Maagden Zijn eerste waarschuwende opmerkingen daarbij zijn: "Het vrijen is een leugenachtig ambacht, niet te veel betrouwen heeft er veel behouden; zijt toch niet 18 Scyedam jaargang 41 nr. 1

Scyedam | 2015 | | pagina 18