x'])AcVv- hebben als zeven koeien; die een ton vol kennis bezitten, maar de bodem is er uit; die zoo geleerd zijn als Salomons kat, maar het zit bij hen wat diep. Zijn slotadvies voor de maagden is: "Neemt er geen die zijn kalverliefde nog niet door is; ook geen gerim peld vel want dat vrijt niet wel; maar een van zessen klaar, die handen, hoofd en werk heeft, die voet bij stek houdt en niet van stuur- naar bakboord geslin gerd wordt; die niet al te mal is, want mal vleesch is, zelfs te geef, nog te duur; die weet wat een tedere maagd in eer en deugd behaagt; want die het spel niet kent, mag niet mee spelen; die een baard heeft; want een ruiter zonder paard, een krijgsman zonder zwaard en een vrijer zonder baard, zijn geen zeven oortjes waard, waarlijk! een kusje zonder baard is een eitje zonder zout; maar bij een man met een baard is een vrouw bewaard, doch boven al: om wèl te trouwen zoete jeugd, trouwt om verstand en om de deugd.". Jongelingen Ook voor de jongemannen heeft Van Waesberge een uitgebreide lijst met adviezen zoals het volgende laat zien. "t Is waar: er valt over de smaken niet veel te zeggen; elk zijn meng3' zei de boer, en hij zoende het kalf; der vrijster schoon ligt in 's vrijers oog; 's nachts zijn alle katjes grauw, en minnaars ogen zijn geen mannen ogen. Verkoopt uwe vrijheid niet aan zoda- De Grote Markt, druk bevolkt, tegen de achtergrond van het stadhuis, de Lange Kerkstraat en de molen "De Oost". Onderschrift: "Gezicht van het Raedhuis der Stad Schiedam, benevens de weeklyksche of vrydagsche Markt." Naar het leven getekend door D. Kok. Jaar vervaardiging 1777. (Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 60885). /it'?4?/t.r t'? VfV./'/y:Yj/r/v' r/ vryrtrt/^c/tf C/f/ff V//// 3) Mening. 20 Scyedam jaargang 41 nr. 1

Scyedam | 2015 | | pagina 20