eendert Leen de Bruijn: humorist van Schiedam Herman Noordegraaf Meer dan vijftigjaar lang was Leen de Bruijn (1895-1985) dé humorist van Schiedam. Tegenwoordig zouden we conferencier, cabaretier of entertainer zeggen. Hij vro lijkte bruiloften op, was ceremoniemeester op feestavonden, zong liedjes, vertelde moppen, verzorgde imitaties en speelde toneelstukjes. Hij trad vooral in Schiedam op, maar af en toe ook wel daarbuiten en dan weer met name in Rotterdam en Vlaardingen. Hij was een natuurtalent, dat zonder een opleiding op de toneelschool zelf gemaakte muziek en teksten ten ge hore bracht. In dit artikel vertellen we over dit Schiedamse fenomeen. Leendert de Bruijn werd op 11 juli 1895 geboren als zoon van Arij de Bruijn en Johanna van Pelt. Leen was het op één na oudste kind in een gezin dat verder nog drie jongens en drie meisjes telde. Het gezin woonde aan de Hagastraat in Schiedam. Leens vader was letterzetter/typograaf bij Drukkerij Roelants en zou daar opklimmen tot bedrijfsleider. Vader was in zijn schaarse vrije tijd amateurtoneelspeler bij de Typografentoneelvereniging van Roelants. Blijkbaar had Leen het van niemand vreemd! Al jong werd hij door zijn vader ingeschakeld als souffleur. Hij deed dat alles met zoveel enthousiasme en zo goed dat hij al snel naast zijn vader op de planken stond. Eerste optredens Op twaalfjarige leeftijd, in 1907, trad hij voor het eerst zelfstandig op 'in opdracht'. Hij moest de brui- loft van de dienstbode van 'zijn dominee', de evange- lisch-lutherse predikant J.J.L. Duyvendak, verzorgen nadat hij eerder al op de knapenvereniging was opgevallen door zijn goede reciteren. Dit leuke ventje viel zo goed in de smaak dat men met de pet rond ging. Leen verdiende 36 cent. Thuisgekomen lieten zijn ouders hun ontstemming blijken, want het was niet de bedoeling dat hij geld zou aanpakken. Dit optreden was het begin van De Bruijns loopbaan. Hij ging nu meer optreden. Hij moest dat naast zijn werk doen, want na zeven jaar lagere school was hij bakkersknecht geworden bij de in 1902 opgerichte coöperatieve Bakkerij en Verbruikersvereeniging D.E.S. (Door Eendracht Sterk). Deze was vooral tot stand gekomen op initiatief van de vooraanstaande Schiedammer en progressieve politicus M.C.M. de Groot, die in Schiedam de coöperatieve gedachte uitdroeg. De Bruijn had een grote bewondering voor hem. Theaterschool In de eerste vijf jaar van zijn optredens lag de nadruk Ij Dit artikel is vooral gebaseerd op de schriftelijke en monde linge informatie die ik van de familie via kleinzoon Leen de Bruijn ontving. Het gaat onder meer om een plakboek met krantenknip sels en foto's bij het vijftigjarig jubileum van De Bruijn en om een plakboek met de titels en muziek van liederen (zie de bijlage). 22 Scyedam jaargang 41 nr. 1

Scyedam | 2015 | | pagina 22