Hij gaf echter zijn gezin voorrang en sloeg daarom uitnodigingen van ver weg bijna altijd af. Hij trad op in zalen, maar ook bij mensen thuis. Het is meer dan eens voorgekomen dat hij als humorist plaatsnam in de alkoof omdat de feestvierenden in de huiskamer op het declameren. Hij trad op in declamatiewed strijden en droeg daar gedichten voor van Vondel, Tollens, Willem Kloos en Hélène Swart. Hij verwierf vele medailles. Toen hij achttien jaar was, deed hij mee aan het concours van de toen befaamde theater vereniging Mutua Amicitia in Rotterdam. Hij moest zichzelf schminken en zelf voor een pianist zorgen. Hij droeg verzen van Tollens voor. De jury roemde hem om zijn zuivere uitspraak en zijn maatgevoel. Hij won er de derde prijs mee. Bij een andere gelegen heid was een rijke Schiedamse industrieel zo onder de indruk van zijn optreden dat hij aanbood om de toneelschool voor hem te betalen. Vader De Bruijn zag echter weinig perspectief in het opbouwen van een beroepsmatig bestaan en sloeg het aanbod af. De verdere loopbaan Het vroeg veel om naast een volledige baan ook 's- avonds steeds op pad te zijn. De D.E.S. als sociale werkgever werkte mee en gaf De Bruijn een lich tere functie, die van magazijnknecht. Al spoedig ging hij echter halve dagen werken, op de ochtend. Uiteindelijk is hij tot na de Tweede Wereldoorlog in dienst geweest bij de D.E.S.: in totaal 39 jaar lang. Hij besloot na een aantal jaren om zich voortaan vooral toe te leggen op bruiloften en partijen en het optreden als ceremoniemeester bij feesten. Dat bood financieel meer perspectief dan het declameren. Hij verdiende dus voortaan voor een deel zijn boterham als humorist, voor zichzelf en zijn gezin. Hij was namelijk inmiddels, op 23 oktober 1918, getrouwd met Pieternella (Nel) van Schrevendijk.2' Op 30 april 1919 werd hun eerste kind geboren, Ary. Op 31 augustus 1921 volgde nog Johanna. Het gezin woonde achtereenvolgens in de Voornschestraat op huisnummer lb, daarna in de Abbenbroeksestraat op nummer 19b (vanaf 1921), 21b (vanaf 1924) en 21a (vanaf 1927) om vervolgens op de Willemskade 47a1 te gaan wonen. Daar heeft Leen de Bruijn van 1935 tot zijn overlijden in 1985 gewoond. Honderden bruiloften In de volgende jaren is De Bruijn opgetreden op honderden bruiloften, huwelijksjubilea en vereni gingsfeesten. Er is in Schiedam bijna geen vereni ging en zaal te vinden waar hij niet heeft opgetreden. rvt i iv t, C Dat De Bruijn inderdaad een 'Fuif-nummer' was, bewijst de bovenstaande foto. (Fotograaf onbekend; uit het plakboek van de kleinzoon van Leen de Bruijn) 2) Nel werd geboren in Rotterdam op 15 maart 1897. Ze overleed in Schiedam op 18 maart 1986. Scyedam jaargang 41 nr. I 23

Scyedam | 2015 | | pagina 23