onderelkaar Wanklank Vijftigjarig jubileum In 1957 stond De Bruijn vijftig jaar op de planken. Een huldigingscomité bestaande uit de burgerij, te weten C. Maltha (jarenlang voorzitter van SVV), A. de Groot, B. Stouthandel, L. Daniëls, N. van Loopik en J.C. Bronneman, organiseerde op 16 december een grootse bijeenkomst in Musis Sacrurn. Wie erbij wilde zijn, moest van te voren een toegangskaart kopen. De Bruijn werd grootscheeps gehuldigd. Van twee kanten, uit Schiedam-West en De Gorzen, trokken om half acht 's-avonds de muziekkorpsen Oefening Baart Kunst (OBK) en Sint Ambrosius naar de woning van De Bruijn aan de Willems kade om hem daar een aubade te brengen. Vervol gens werd De Bruijn per auto naar Musis Sacrum gebracht. Voor de auto marcheerde OBK, er achter Sint Ambrosius. De Bruijn kwam om ongeveer 21.15 uur aan in een afgeladen Musis Sacrum, waar het programma al om 19.30 uur begonnen was. Uit die tijd bekende artiesten traden belangenloos op, zoals de zangers Wim Scholte en Dick Doorn, die samen het radioduo De Trekvogels vormden, de muzikale clown Do Re Mi, jongleurs De Wido's (uit Schiedam), goochelaars Perplexica en partner, Cor Nielson (van de Waikiki Hawaians; jodelen), de Limburgse zanger Harry Bordon, De Boerenkapel, Cor Standaart (met elektronisch orgel), Cor Schil- peroort met orkest, conferenciers Marius MacPhail en Frans Vrolijk, artiesten en imitators Martin van Heelsbergen en Johnny van Zwieten en de accor deonisten De Gerto's. Het programma duurde tot middernacht waarna onder begeleiding van The Ryth Aces van Jos Tepel er nog tot half drie gedanst werd. Toespraak door de burgemeester Als eerste sprak burgemeester J.W. Peek de jubilaris toe: "Leen, zo mag ik je in deze brede kring van Leen de Bruijn, Schiedams gou den conferencier, is maandagavond in Musis Sacrum groots gehuldigd. Dat vind ik fijn, goede lezers, want deze „gewone jongenzoals de jubilerende artiest zichzelf noemde, verdiende het. Juist omdat hij onder al die hulde zo „gewoon" bleef. Een aubade voor het huis van Leen de Bruijn, een feestavond in een overvol Musis, een keur van arties tenhet was veel. Mijn compli ment voor het huldigingscomité, dat alles zo perfect georOf wacht. In enkele dagbladen stond gister avond namelijk hoegenaamd niets over die huldiging. Vreemd, niet waar? Een krant schreef zélfs een bitter stukje Enkele verslaggevers gingen maan dagavond eerst kijken naar de auba de aan de heer De Bruijn. Vervol gens haastten zij zich naar Musis Sa crum om het vervolg van de huldi ging bij te wonen, maar maar dat ging moeilijk. .,Er zijn voor de persvertegenwoordigers geen plaatsen gereserveerd"deelde men hun mee. En daar de brandweer verbiedt, dat zich iemand in de pa den bevindt, zijn zij weer heenge gaan. Bovendien: drie uur staan tó niet aantrekkelijk. Een dergelijke onelegante medede ling kreeg ook onze verslaggever te horen. Hij draagt Leen echter een zeer goed hart toe, bleef, en daar hij wat vroeger was dan zijn collega's slaagde hij erin ergens op het achter balkon een plaatsje te bemachtigen. Overigens kreeg hij bij het doen van zijn werk bijzonder weinig mede werking. Hij vroeg een programma. Het was er niet. Hij vroeg inlichtin gen. Men maakte er zich van af En nog iets: enkele leden van het huldigingscomité hebben enige tijd geleden gepubliceerd, dat in het co mité ook een „vertegenwoordiger van de Schiedamse pers" zitting had. Dat was groot nieuws voor mij, toen ik het las. En niet alleen voor mij, maar ook voor mijn collega's. Dat een en ander is voorgevallen betreur ik oprecht. Het was een zwakke plek in een overigens per fecte organisatie. Het was een wan klank in een groots huldigingsfeest. Jammer, vooral voor Leen de Bruijn. FREDERIK. Niet iedereen was te spreken over de organisatie van de huldiging. Een columnist van het Vrije Volk kon ternauwernood een plekje voor de huldiging bemachtigen en schreef er een column over. (Uit het plakboek van de kleinzoon van Leen de Bruijn) Scyedam jaargang 41 nr. 1 27

Scyedam | 2015 | | pagina 27