Het examencadeau van een schoolkind Wim Snikkers grenst aan de korte zijde van het schoollokaal en bijna zeven meter waar het grenst aan de lange zijde van het lokaal. De woning heeft een gedeeltelijk bewoonbare zolder. De school was ontworpen door de architect H. Feteris, in de negentiende eeuw geen onbekende in de Schiedamse bouwwereld. Wie de afmetingen van het schoolge- bouwtje bekijkt, vraagt zich onwillekeurig af hoe al die kinderen ondergebracht werden in dat ene lokaal van 11 x 5,3 meter. De school heeft tot 1873 bestaan. De laatste vijfjaar als Schiedamse openbare school, omdat Schiedam inmiddels was vergroot met de buurgemeente. Daarna werd het vanaf 1875 tot 1884 de '3de Gevonden in de 'één eurobak' van een boekenkraam een boekje waar op de harde kaft in gouden letters staat: "W.J. van Zeggelen 'Het boerinnetje van voor heen'". Deze titel zal u niets zeggen! Maar er was iets bijgeplakt. Het boekje was een cadeautje voor een braaf meis je: Wilhelmina Rijkse, voor betoonde vlijt en goed gedrag. En ter verdere aan moediging, op het Examen gehouden den 23sten April 1872. (Merkwaardig dat rekenen en taal helemaal niet wer den genoemd). Ondertekend door de schoolcommissie: bekende Schiedam se notabelen en de Hoofdonderwijzer J.Wijma. De gemeente Oud en Nieuw Mathenesse had haar eerste (en enige) school aan de Buiten havenweg laten bouwen. Daar werd op 21 juli 1859 Joh. Wijma als hoofdonderwijzer benoemd. Bij de opening telde de school in totaal 178 leerlingen: 110 jongens en 68 meisjes. De ouders betaalden 20 cent schoolgeld per week. Als zij meer kinderen op school hadden, betaalden zij relatief minder voor de volgende kinderen. Maar in die tijd toch een bedrag dat voor sommigen moeilijk op te brengen was. De gemeente kon dan besluiten om bij te springen. Naast de hoofdonderwijzer was er een hulponderwijzer (een gewone gediplomeerde onder wijzer werd toen nog zo genoemd) en een of twee kwekelingen. Dat voor het grote aantal kinderen! Van school tot VVV-kantoor Het schoolcomplex was in een L-vorm gebouwd, met de korte zijde (13,7 meter) aan de Buitenhavenweg. Deze zijde bestaat uit de onderwijzerswoning en een klein portaal dat naar het schoollokaal (11 x 5.3 meter) leidt, aan de lange zijde van het L-vormige complex. De woning is diep 2,5 meter, waar het 30 Scyedam jaargang 41 nr. I

Scyedam | 2015 | | pagina 30