armenschool' (wat een naam!). Vervolgens was het onder meer gymnastiekschool, politiepost en nu zit er al jaren de VVV in. Tere kinderziel Wat was dit nu voor een boekje van 17 x 11 centimeter, 146 bladzijden, met in totaal zes kleurenplaatjes? De uitgave is van I. den Haan, Krommenie. Anders dan de tekst op de harde kaft: "W.J. van Zeggelen 'Het boerinnetje van voorheen' doet vermoeden zijn er 15 gedichtjes, verhaaltjes en toneelstukjes in afgedrukt van 14 verschillende auteurs. W.J. van Zeggelen (1811-1879) was in die tijd populair als schrijver van humoristische gedichten. Zijn bijdrage bestaat slechts uit een gedichtje met vijf kleine coupletten. Het gaat over een meisje, dat na verdwaalt te zijn, opgroeit in een gehucht als 'boerinne'. Maar uitein delijk blijkt zij toch een Vorstin te zijn, zo blijkt uit het vierde couplet: "Nu heeft ze een kasteel En schatten heel veel Maar ze is nog het gehucht niet vergeten; En als zij er komt, En de klaagtoon verstomt, Is 't of de tortels het weten: Zij kirren en lagchen haar na, Tralala, En kirren en lagchen haar na!" Het 'boerinnetje van voorheen' is nog goed terecht gekomen! Er zijn ook moeilijke verhalen bij, zoals van de schrijfster en 'feministe' Betsy Perk1': 'Aeolus en Intellectus'. Later zullen sommige kinderen de 25 bladzijden lange tekst wèl begrijpen. In het algemeen hield men in het boekje weinig rekening met 'de tere kinderziel', ruwe toestanden of mishandeling werden niet vermeden. Maar er waren ook verhaaltjes als 'De mooiste Jongen' door Gerard Keller. Er was een gedicht van zeven coupletten: 'Dorps-Avond- muzijk' door de nog steeds bekende J.P. Heije opgenomen. Achtergrond van Wilhelmina Rijkse Jacob Rijkse vestigt zich in 1856 met zijn vrouw Trijntje van Dijk in de gemeente Oud en Nieuw Mathenesse. Hij kwam vanuit Hillegom. Zijn beroep is 'arbeider' en hij woont ('huizing') in wijk A nr.76. Deze locatie is niet meer te achterhalen. Wilhelmina Petronella Rijkse was de zesde van in totaal zeven kinderen. Zij werd I) Christina Elizabeth (Betsy) Perk (Delft, 26 maart 1833-Nijmegen, 30 maart 1906), was een Nederlandse schrijfster van romans en toneelstukken. Daarnaast staat ze bekend als pionierster van de vrouwenbeweging. Zo stichtte ze 1869 het weekblad voor vrouwen "Ons Streven" en in 1871 de Algemeene Nederland- sche Vrouwenvereeniging 'Arbeid Adelt' met het tijdschrift Onze Roeping. In later jaren nam haar invloed af en werd haar activisme geringer, ook door een zwakke gezondheid, en legde ze zich vooral toe op het schrijven van historische romans. Van 1880 tot 1890 woonde zij in België. Ze ligt begraven op de begraafplaats Rustoord te Nijmegen. Scyedam jaargang 4 1 nr. 1

Scyedam | 2015 | | pagina 31