Geschiedenis van de Hoofdstraat Hans van Broekhoven De Plantage als park dateert uit 1767. le dereen die denkt dat de Hoofdstraat zich pas later in de geschiedenis heeft ontwik keld, heeft het bij het verkeerde eind. De Hoofdstraat is waarschijnlijk één van de oudste straten van Schiedam. Historisch onderzoek heeft uitgewezen dat het blok huizen dat in het gedeelte Hoofdstraat 181 nog overeind staat, waarschijnlijk dateert van omstreeks 1757. Op een kaart van ene Kortebrant uit 1743 was er nog niet veel te zien op de Hoofdstraat: slechts het gedeelte richting rivier was bebouwd met huizen en vrij diepe erven. Op het Nieuwe Werck, zoals de Plantage destijds werd aangeduid is wel enige acti viteit waar te nemen. De buitenplaats Rustenburg is goed te zien. Parkeerterrein Op de kaart van stadsarchitect Rutger van Bol'Es uit 1770 is het bovenste gedeelte van de Hoofd straat richting de Hoofdbrug reeds bebouwd. Op de fragmentkaart zijn de huizen en erven gedetail leerd ingetekend. Tegenover het huidige Vlug Ijs is eeuwenlang tot circa 1850 de zalmmarkt gevestigd geweest. De erven waren vrij diep, circa 190 voet dus dat is ongeveer 60 meter. De percelen zijn eeuwen lang ongewijzigd gebleven, totdat rond 1985 de erven werden ingekort om nieuwe woningbouw en parkeerterrein mogelijk te maken. Hoofdstraat 181 had toen nog geen nummering. De eerste nummers kwamen pas in de Napoleontische tijd (1795-1815). Nummer 181 stond toen bekend als Wijk G, no. 60. In de periode 1811-1832 werden op last van Napoleon de eerste kadasterkaarten of minuutplannen gemaakt. Voor wie het interessant vindt zijn deze kaarten in te zien op www.watwas- waar.nl, inclusief een eigenarenregistratie. Maar voor die tijd werd een huis aangeduid met zijn buren, belending heette dat. Leuk is uiteraard dat we hierdoor precies weten wie destijds de buren waren. Zalmvissers en overstromingen Op 10 september 1757 verkoopt het gemeentebestuur van Schiedam een stuk land aan Abraham van der Vlies, zalmvisser van beroep om aldaar een woon huis te timmeren. Het lege erf op het terrein van de vroegere steenplaats strekt van voor aan de straat tot achter, halverwege in de sloot. Deze sloot was de Frankelandsche Watering en betekende dat het hele perceel circa 6 meter breed en 60 meter lang was. Op het gekochte erf moest Abraham wel de aanwijzingen van de stadsarchitect opvolgen en hij mocht er geen varkenskotten of koeienstallen bouwen. Koopsom: 25 gulden. Abraham woonde eerder een stuk verder op de Hoofdstraat op nummer 1450 (gekocht 10 jan 1753, belend ten zuiden Arij Jan Besemer en ten noorden Jacob Nagtegaal) richting de rivier en verkoopt dit huis op 29 oktober 1757 aan Jan van Capel voor 1425 guldens. Ook zijn toenmalige buren zoeken het een stukje hogerop. Wellicht stroomde het land bij hoog water daar te vaak onder, we zullen het nooit weten. Om de grootte van het huis en erf hoefden zij het zeker niet te doen. De percelen richting de rivier waren fors van omvang. Jacob Nagtegaal verkoopt zijn huis op nr. 1449 op 15 mei 1756 aan Arij Verboom en verhuist in 1756 als eerste naar het bovengedeelte van de Hoofdstraat (nr. 193). Zijn buurman was destijds Cornelis Voogd (nr. 183). Eerder in 1756 kocht Cornelis Burgerhout al een stuk land van de gemeente voor de bouw van 7 woonhuisjes, waarschijnlijk een aannemer dus. In de periode 1757-1764 verkoopt hij de huizen voor 800 a 900 gulden per stuk. Wonen in de keuken De Van der Vliesjes hebben er tot 1835 gewoond, 77 34 Scyedam jaargang 41 nr. 1

Scyedam | 2015 | | pagina 34