orde van dit bijzondere en unieke bouwwerk. Imponerend voorbeeld De Havenkerk geldt volgens de redengevende omschrijving, opgesteld bij de aanwijzing als rijks monument, als één van de meest imponerende voor beelden van vroege neoclassicistische kerkgebouwen in Nederland. De Havenkerk werd in de periode 1822-1823 gebouwd naar ontwerp van Adrianus Tollus (1782-1847). De Havenkerk staat op een bijzondere locatie in de historische binnenstad van Schiedam, tussen de Lange Haven (een buitendijkse loop van de rivier de Schie) en de Hoogstraat (de zeedijk die het achterliggende land tegen overstro ming beschermde). De afstand tussen bedijking en water is ter plaatse van de kerk het grootst en de diepte van het percelen is dus voor deze zijde van de Lange Haven uitzonderlijk. De ligging aan de binnenbocht van de Lange Haven zorgt voor een krachtige positionering van het kerkgebouw in de stad. De architect van de kerk heeft bij de bouw in 1822, zonder meer in nauw overleg met zijn opdrachtge vers, optimaal gebruik gemaakt van deze locatie. Hij plaatst een vrijstaande zuilenportiek in een voor de omgeving ongebruikelijke monumentale schaal. De daktoren completeert dit beeld. De kerk vormt functioneel, in architectuur en in bouwmassa een uitzondering in de gevelrij aan de Lange Haven. Dit isoleert het gebouw in zijn omgeving. Dit artikel concentreert zich op de totstandkoming van de kerk en plaatst de opdracht in een bredere context Hierboven: Opnametekening van de schuilkerk aan de Dam, achttiende eeuw. (Gemeentearchief Schiedam, beeld nummer 61183) Op de pagina hiernaast: de Havenkerk is één van de meest imponerende voorbeelden van vroege neoclassicistische kerkgebouwen in Nederland. (Foto: Burgy Bouwbedrijf BV, Leiden) Scyedam jaargang 41 nr. I 5

Scyedam | 2015 | | pagina 5