f y j Opdracht voor kerkbouw Ten tijde van de bouw van de kerk was het nog alles zins ongebruikelijk om in een Hollandse stad een rooms-katholiek godshuis van een dergelijke omvang of statuur tegen te komen. Met de reformatie in de zestiende eeuw was de katholieke kerk buiten het publieke domein gedwongen en had de eredienst plaatsgevonden in schuilkerken. De reformatie maakte Nederland een missiegebied voor Rome. De orde van de Dominicanen, ook wel predikheren genoemd, richtten zich op de verspreiding van het katholieke geloof en de bekering van protestanten. Vanaf 1616 vestigde de orde zich in Schiedam en bediende zij de katholieken van de stad in een nu verdwenen schuilkerk, gelegen tussen Dam en Korte Haven (zie de afbeelding op pagina 5). De uitoefening van de rooms-katholieke godsdienst werd door de protestantse machthebbers getolereerd.'1 Bataafse Revolutie De Bataafse Revolutie in 1795 en de grondwet van 1798 gaven de niet-protestantse religies mogelijkheden om het geloof in het openbaar te belijden. Boven dien kregen katholieken weer toegang tot publieke ambten en zij konden in het lands- en stads bestuur een positie innemen. Tijdens de regering van koning Lodewijk Napoleon2', zelf katholiek, groeide het zelf bewustzijn van de katholieke gemeenschap exponentieel. Vooraanstaande branders zoals de broers Johannes Nolet (1747- 1835) en Cornelis Nolet (1752- 1826) vonden een oor bij deze katholieke vorst. Zij bekleedden belangrijke posities in de gemeentelijke politiek. Vanzelf sprekend profiteerden ook de pastoors en paters van de nieuwe vrijheden. Na de omwentelingen na 1795 bleef de dominantie van de Dominicaner orde in Schiedam in stand. Het toenemend katholiek zelfbewustzijn bracht in 1 De Sint Willibrorduskerk aan de Singel te Amsterdam, beter bekend als De Duif, detail van een foto van een schilderij uit ca. 1800. (Stadsarchief Amsterdam). 1) G.A. Meijer, "De Paters Dominicanen te Schiedam 1616-1916", Schiedam 1916. 2) Lodewijk Napoleon Bonaparte (1778-1846), bijgenaamd de Lamme Koning en Lodewijk de Goede, was dejongere broer van keizer Napoleon I en de vader van de latere Franse keizer Napo leon III. In 1806 werd hij op last van zijn broer Napoleon koning van Holland. Hij ging een eigen koers varen en kwam zelfs op voor de belangen van het Koninkrijk Holland. Dat leidde tot een conflict met zijn broer. Als gevolg moest hij in 1810 aftreden, waarop het Koninkrijk Holland in zijn geheel werd geannexeerd door Frankrjjk. De koning van Holland maakte zich snel geliefd onder het volk door zijn betrokken optreden bij' rampen, waarin hij werd nage volgd door alle Nederlandse staatshoofden die na hem kwamen. Scyedam jaargang 41 nr. I

Scyedam | 2015 | | pagina 6