Nederland ook ambitie met zich om weer zichtbaar aanwezig te zijn in de publieke ruimte, door de bouw van nieuwe kerkgebouwen. Deze ambitie werd echter gehinderd door de financiële beperkingen. De revo lutionaire tijden brachten onrust met zich mee en oorlog. Dat hinderde de handel en dus de economie in Nederland. Daarom werd veelal volstaan met de toevoeging van een gevel of een kerktoren aan bestaande schuil kerken. Volledig nieuwe kerkgebouwen waren zeer uitzonderlijk. In Amsterdam, waar altijd nog geld was, werd in 1796 de Duif gebouwd en in Drie- bergen-Rijsenburg maakte de aanwezigheid van een uitzonderlijk rijke katholiek de bouw van een klein kerkgebouw mogelijk in 1809. In Amsterdam kwam pas in 1820 met de Sint Catharinakerk een tweede volledig nieuw gebouwde katholieke kerk tot stand. Kort daarop begon de bouw van een kerk in Den Haag én Schiedam. Het zegt veel over de economi sche slagkracht van de Schiedamse katholieken dat zij na de Hoofd- en Hofstad in staat waren een kerk gebouw van enig kaliber te realiseren. De meeste andere steden kennen pas vergelijkbare projecten in de jaren dertig en veertig van de negentiende eeuw. Uitzonderlijke welvaart In Schiedam werd de kerkbouw mogelijk gemaakt door uitzonderlijke welvaart aan het begin van de negentiende eeuw. Deze welvaart werd onder andere mogelijk gemaakt door grote winsten door sluik handel op Engeland en verkoop van jenever aan de oorlogvoerende Europese legers. Al in 1808 kocht pater Thomas van Beekom de voormalige bier brouwerij De Windhond of De Hazewind aan de Lange Haven voor een bedrag van fl. 16.000,- aan.3' De intentie was natuurlijk om dit perceel op korte termijn te voorzien van een nieuw kerkgebouw, maar de realisatie liet uiteindelijk bijna vijftien jaar op zich wachten. Pas op 7 maart 1822 werd onder een kapitaal voor de kerkbouw door burgemeester Cornelis Nolet. Geheel tegen de verwachtingen in, moest hij echter in 1811 faillissement aanvragen. De verwerving van fondsen verliep moeizaam. Vandaar dat pastoor Van Beekom zich waarschijnlijk bediende van speculatie op de beurs om het beschikbare kapi taal te vermeerderen. In 1817 liep dit uit op een cata strofe waarbij het kapitaal grotendeels verloren ging. grote publieke belangstelling de eerste steen voor de kerk gelegd.4' De reden voor deze vertraging was van financiële aard. Indertijd was de aankoop van het perceel gebeurd onder de genereuze toezegging van 3) G.A. Meijer, "De Paters Dominicanen te Schiedam 1616- 4) G.A. Meijer, "De Paters Dominicanen te Schiedam 1616-19)6", l9l6",Schiedam 1916, p. 91. Schiedam 1916, p. 97-104. Scyedam jaargang 41 nr. 1 7

Scyedam | 2015 | | pagina 7