Dit woonhuis werd ontworpen door de architect Giovanni Giudici (1747-1819). Het is niet ondenk baar dat Giudici door Nolet naar voren werd geschoven als ontwerper voor de nieuwe kerk. Giudici had ervaring met kerkbouw, zowel voor de Protestantse (in de kapel van het Sint Jacobsgasthuis in Schiedam) als de rooms-katholieke eredienst. Zijn Sint Rosaliakerk (1777) in Rotterdam gold als de fraaiste katholieke kerk in die stad, ondanks dat het nog gebouwd was als schuilkerk. Van Giudici zijn echter geen ontwerpen voor een Schiedamse kerk bekend. De enige overgeleverde ontwerptekeningen met betrekking tot de Havenkerk zijn bewaard in het Nationaal Archief. Deze tekeningen werden, getuige de datering en ondertekening op het blad, in 1818 opgesteld door de Haagse architect Adri- anus Tollus. De set was onderdeel van een aanvraag voor subsidie bij de Koning.6' Ook Tollus was geen vreemde keuze als architect: hoewel er sinds 1795 slechts een beperkt aantal rooms-katholieke kerken nieuw waren gebouwd, was Tollus bij twee in het oog lopende projecten betrokken: de Sint-Petrus Banden in Driebergen/Rijssenburg en de Sint Willibrordus in Den Haag. Tollus ontwierp, in verhouding tot contemporaine collega's, een relatief groot aantal rooms-katho lieke kerken, waarvan er diverse zeer aansprekend waren mede door hun vroege totstandkoming en hun bijzonder monumentale architectuur. In 1809 kreeg hij zijn eerste opdracht voor een Katholieke kerk, de Sint Petrus Banden in Rijsenburg.7' Zijn opdrachtgever was de dankzij de oorlogsindustrie rijk geworden industrieel Petrus Judocus van Oost- huyse (1763-1816). De katholieke Van Oosthuyse woonde in Den Haag en bezat de buitenplaats Spar- rendaal in Driebergen en de heerlijkheid Rijsenburg. Hij behoorde tot de nieuwe, zelfbewuste katholieke entrepreneurs, die optimaal gebruik maakten van de kansen die de Bataafse revolutie en de daarop volgende Napoleontische tijd hadden te bieden. De betrokkenheid van Tollus in Schiedam kan waar schijnlijk op het conto van pastoor Van Beekom worden geschreven. Van Beekom werd - als gere puteerd spreker namelijk gevraagd om in 1810 de feestrede te houden bij de plechtige inwijding van de Sint Petrus Banden in Rijsenburg.8' 6) Nationaal archief, 2.07.01.07 Departement voor de Rooms- Katholieke Erediensten 1815-1870, inv2l Ingekomen stukken. 7) W. Harzlng, 'De buitenplaats Sparrendaal te Driebergen', Bulletin KNOB 1964, p. 107-122. Scyedam jaargang 41 nr. 1 8) G.A. Meijer, De Paters Dominicanen te Schiedam 1616-1916, Schiedam 1916, p. 89. Interieur van de Sint Rosaliakerk in Rotterdam in 1777 gebouwd naar ontwerp van Giovanni Giudici. De kerk ging in 1940 verloren bij het bombardement van de stad. (beeld collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)

Scyedam | 2015 | | pagina 9