mm Is Liduina wel zalig? Of is ze heilig? En wanneer is die status dan eigenlijk verkre gen? Zuidelijke Nederlanden vervoerd. Daar zijn deze meteen onderwerp van verering, met bisschoppelijke toestemming. Conclusie: zij en anderen uit de Middeleeuwen werden alom beschouwd als heiligen. Dat was zelfs mogelijk zonder pauselijke uitspraak. Er waren geen eenduidige proce dures; gedurende bepaalde perioden konden ook bisschoppen iemand heilig verklaren. Dit bleef doorgaan, tot het centrale kerkgezag in Rome aan de gegroeide praktijk een einde wilde maken; het uitspreken van heiligver klaringen moest voortaan uitsluitend via Rome geschieden. In 1625 heeft paus Urbanus VIII deze procedure vastgelegd. Met de toevoeging dat al diegenen die geen heiligverkla ring vanuit Rome hadden, niet (meer) als heiligen mochten worden aangemerkt en vereerd. Alom kwam er reactie. Velen namen het op voor al die personen die al eeuwen werden vereerd als heilige. Immers, het merendeel der middeleeuwse heiligen had nooit een officiële heiligverklaring ondergaan. Daarop kwam Urbanus VIII in 1634 met een herzien besluit. Een uitzondering zou worden gemaakt voor die personen die sinds mensenheugenis (in de prak tijk meer dan honderd jaar terug, gerekend vanaf het decreet van de paus) als heiligen werden vereerd. Dat moest dan wel worden aangetoond en vastgelegd. Uitgebreid onderzoek De tijd van de hervorming gaf geen kans op een succesvol onderzoek. Pas in de negentiende eeuw, na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland (1853) kon de zaak goed worden aange pakt. Pastoor Van Leeuwen, van de parochie Onze Lieve Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven, kon via de bisschop van Haarlem een uitgebreid onderzoek bewerkstelligen naar de vereringsgeschiedenis van Liduina. Het resultaat daarvan werd voorgelegd aan de Congregatie der H. Riten in het Vaticaan. Deze stelde op 27 februari 1890 vast dat de vraag of de uitspraak, welke door de Hoogwaardigen Bisschop van Haarlem gevolmachtigden Rechter heeft gegeven over de onheugelijke verering der voormelde Diena resse Gods, d.w.z. over dit geval, als behorende tot de uitzonderingen, gemaakt in de decreten van Paus Urbanus VIII, kon worden bekrachtigd, bevestigend kon worden beantwoord. Dit besluit van de Congre gatie der H. Riten werd door paus Leo XIII geldig verklaard en bekrachtigd op 14 maart 1890. In dit decreet van de paus Leo XIII (1890) staat dus dat Liduina voldoet aan de voorwaarden, zoals opgesteld door paus Urbanus VIII (1634), voor een heiligenstatus. Hiermee kende de paus haar niet de heiligheid toe, maar erkende hij de reeds bestaande heiligheid van Liduina. En zij had geen heiligverklaringsproces volgens de gewone procedure meer nodig. In december 2014 verscheen het boek Een bovenaardse vrouw. In het eerste deel heeft kerkhisto ricus Charles Caspers de vereringsgeschie denis van Liduina van Schiedam uitvoerig beschreven. Ruud Poels is voorzitter van de Sint Liduina Commissie Schiedam, onderdeel van de Liduina Basiliek. 3 m m Z 0 z n 1 p i C S lil Scyedam jaargang 41 nr. 2 47

Scyedam | 2015 | | pagina 11